Materiał sponsorowany
Szczoteczki manualne wciąż cieszą się sporą popularnością, jednak okazuje się, że coraz częściej sięgamy po szczoteczki elektryczne, które pozwalają na skuteczniejszą i bezpieczniejszą pielęgnację jamy ustnej. Jakie rodzaje szczoteczek elektrycznych możemy wymienić i czym różnią się między sobą? Zapoznaj się z naszym porównaniem różnych typów szczoteczek elektrycznych.
Pierwsza szczoteczka elektryczna została wyprodukowana w 1939 roku przez szwajcarskiego naukowca Phillipe-Guya Wooga i początkowo miała ona wspomagać codzienną higienę jamy ustnej u osób o ograniczonych funkcjach motorycznych oraz użytkowników aparatów ortodontycznych. Urządzenie trafiło do seryjnej produkcji dopiero na początku lat 60. Wkrótce potem szczoteczka elektryczna zyskała bezprzewodową ładowarkę i szczelną obudowę. Na początku lat 90. udoskonalono ją, tworząc szczoteczkę opartą o drgania fal dźwiękowych, czyli szczoteczkę soniczną.
Czym różnią się szczoteczki elektryczne?
Szczoteczki elektryczne różnią się między sobą sposobem działania, rodzajem zastosowanej technologii, kształtem główki czyszczącej, liczbą końcówek dostępnych w zestawie, a także rodzajem wykonywanych ruchów oraz ich prędkością. Mogą również posiadać różniące się od siebie tryby pracy czy funkcje usprawniające cały proces szczotkowania zębów. Łączy je natomiast wbudowany w rękojeść silnik elektryczny.
Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne
Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna (2D) to bardzo prosty rodzaj tego typu przyrządów, który charakteryzuje się ruchami obrotowymi (wokół własnej osi) oraz oscylacyjnymi (naprzemiennie w lewo i w prawo). Takie szczoteczki posiadają okrągłe główki czyszczące i poruszają się w tempie kilku tysięcy obrotów na minutę pracy. Dla porównania – za pomocą szczoteczki manualnej wykonamy jedynie kilkaset takich ruchów w tym samym czasie.
Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne mogą być wyposażone w różne funkcje, m.in.:
- kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu
- timery, które odmierzają czas niezbędny do dokładnego wyczyszczenia zębów
- czujnik kontroli nacisku, który informuje nas, gdy zbyt mocno przyciśniemy główkę urządzenia do powierzchni zębów
- i wiele innych.
Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne
Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna to nieco bardziej zaawansowany technologicznie model wyżej opisywanej szczoteczki, który dodatkowo wykonuje także ruchy pulsacyjne, czyli na zmianę odsuwa od zębów włókna końcówki oraz dociska je do nich.
Z uwagi na trzy rodzaje wykonywanych ruchów szczoteczki tego typu kwalifikujemy jako działające w technologii 3D.
Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne, podobnie jak modele oscylacyjno-rotacyjne, posiadają okrągłe główki czyszczące, jednakże poruszają się z większą prędkością. Są w stanie generować do 45 000 pulsacji i około 10 000 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych na minutę. Poza tym w obu rodzajach szczoteczek znajdziemy podobne funkcje.
Szczoteczki soniczne
Szczoteczki soniczne pracują zdecydowanie ciszej niż wyżej opisane modele. Charakteryzują się podłużną główką oraz ruchami wymiatająco-pulsacyjnymi. Ich nazwa wywodzi się od angielskiego słowa „sonic”, czyli „dźwiękowy”. Ten model szczoteczek stworzono w latach 90., a wyróżnia się wykorzystaniem fal dźwiękowych w procesie szczotkowania zębów, co wpływa na bezpieczeństwo szkliwa zębowego oraz dziąseł. Ważnym procesem przy stosowaniu szczoteczek sonicznych jest łączenie się wody, śliny i pasty do zębów. Powstała substancja, dzięki drganiom i wibracjom, dociera w różne zakątki jamy ustnej, które pozostają niedostępne dla szczoteczek manualnych, a następnie usuwa bakterie, płytkę nazębną, osady i resztki pokarmowe. Szczoteczki soniczne osiągają nawet do 96 000 ruchów na minutę pracy i mogą być użytkowane niemalże przez wszystkich.
Najlepsze szczoteczki soniczne posiadają wiele trybów, np. codzienne czyszczenie, delikatne szczotkowanie, wybielanie zębów, pielęgnacja dziąseł, czyszczenie języka itd. Posiadają czasomierze, czujnik kontroli nacisku, wskaźnik zużycia włosia czy możliwość połączenia się z aplikacją w smartfonie, co pozwala na monitorowanie całego procesu mycia zębów.
Szczoteczki ultradźwiękowe
To najbardziej zaawansowane technologicznie szczoteczki elektryczne na rynku. Stanowią połączenie szczoteczki manualnej z soniczną, lecz wzbogacone są o mycie bezdotykowe. Szczoteczki ultradźwiękowe niwelują płytkę nazębną, lecz nie ścierają jej w sposób mechaniczny, dlatego też specjaliści polecają je osobom z bardzo wrażliwymi dziąsłami, paradontozą, posiadaczom implantów lub protez, a także tym, którzy przeszli zabieg chirurgiczny zębów. Badania wskazują, iż fale ultradźwiękowe usuwają nawet 97% bakterii zgromadzonych w jamie ustnej, a pozytywny wpływ mają nie tylko na dziąsła i zęby, ale również na podniebienie i język. Szczoteczki ultradźwiękowe potrafią wysyłać fale dźwiękowe nawet 1000 razy silniejsze (o częstotliwości nawet do 1,6 Mhz) niż szczoteczki soniczne!
Jaka szczoteczka elektryczna będzie najlepsza?
Zastanawiasz się, którą szczoteczkę elektryczną wybrać? To oczywiście zależy od kilku czynników, m.in. od stanu Twojej jamy ustnej czy od zasobności Twojego portfela. Bardziej zaawansowane technologicznie modele, które wyposażone są w szereg trybów pracy i funkcji, są zazwyczaj droższe. Oprócz tego istotne jest także Twoje doświadczenie w stosowaniu tego typu przyrządów. Jeśli do tej pory używałeś/aś jedynie szczoteczek manualnych, dobrym wyborem będzie podstawowy model szczoteczki oscylacyjno-rotacyjnej, oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnej lub sonicznej. Pamiętaj o tym, że każda szczoteczka elektryczna jest w stanie skutecznie oczyścić Twoje zęby i dziąsła z nieczystości oraz zapobiegać wielu dolegliwościom jamy ustnej.