W tym roku mija pół wieku od przyłączenia do Sosnowca trzech funkcjonujących do 1975 roku samodzielnych miast: Zagórza, Klimontowa i Kazimierza Górniczego (w skład którego wchodziły wówczas również Ostrowy Górnicze, Maczki i Porąbka z Juliuszem. Z tej okazji Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki przygotowało wystawę „Sosnowiec 1975. Nowe dzielnice”. Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek 4 kwietnia, na godz. 17.
Rok 1975 to czas reformy administracyjnej Polski, w ramach której wprowadzono czterdzieści dziewięć zamiast siedemnastu dotychczasowych województw. Z kolei w całej Polsce mniejsze gminy przyłączano do sąsiadujących miast. Tak przydarzyło się m.in. w Sosnowcu. Była to największa zmiana w administracyjnej historii miasta.
– Do przygotowania wystawy skłoniła nas pięćdziesiąta rocznica tych zmian. Po przyłączeniu Zagórza, Klimontowa i Kazimierza Górniczego Sosnowiec z nawiązką podwoił swoją powierzchnię i znacznie zwiększył liczbę ludności stając się miastem prawie 200-tysięcznym – wylicza Anna Urgacz-Szczęsna, kuratorka wystawy. – To było bardzo duże wydarzenie dla mieszkańców Sosnowca i bardzo duża zmiana dla mieszkańców nowych dzielnic. Pojawił się chociażby problem z nazwami ulic, bo okazywało się, że w nowych granicach Sosnowca cztery noszą taką samą nazwę – dodaje.
Wystawa chce uchwycić okres tych zmian. W Sosnowieckim Centrum Sztuki Zamek Sielecki zobaczymy zdjęcia i inne materiały ze zbiorów Jana Bebłota oraz Elżbiety Markowiak, Andrzeja Pacierpnika, Mariana Podgórskiego, państwa Jeleńskich, Polony, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej i Archiwum Państwowego w Katowicach. Wystawa będzie czynna do 15 czerwca.