Malarz Czesław Gałużny, fotografik Zbigniew Podsiadło i Kolejowy Klub Sportowy Czarni Sosnowiec z Odznaką Zasłużony dla Miasta Sosnowca. Ich wręczenie odbyło się w środę 25 września w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza im. Władysława Szpilmana podczas Inauguracji Roku Kulturalnego 2024.
Na scenie Muzy prócz odznaczonych zobaczyć można było Piotr Steczek String Quartet. Po raz pierwszy na żywo zabrzmiały również trzy kwartety smyczkowe autorstwa Bartłomiej Olesia – Odyssey, Dawn i Short Movements. Galę poprowadził Dariusz Niebudek.
Odznaka przyznawana jest od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Została ustanowiona uchwałą Rady Miejskiej w Sosnowcu. Odznakę przyznaje Prezydent Miasta Sosnowca na wniosek Kapituły Odznaki osobom, które poprzez swoją działalność zawodową i społeczną szczególnie zasłużyły się Miastu Sosnowiec i jego obywatelom przyczyniając się do rozwoju i promocji Miasta. Odznaka może być przyznana indywidualnie osobom fizycznym lub osobom prawnym oraz innym podmiotom czy instytucjom. Odznaką można uhonorować również pośmiertnie osoby fizyczne.
W 2024 roku Odznakę Zasłużony dla Miasta Sosnowca zostały przyznane następującym osobom:
Czesław Gałużny
Artysta plastyk, którego twórczość od lat wzbogaca kulturę Sosnowca i regionu. Jego wszechstronny talent przejawia się w malarstwie, rysunku, rzeźbie, projektowaniu wnętrz i malarstwie naściennym. Jako opiekun artystyczny Grupy Relacje od ponad dwudziestu lat, wspiera rozwój jej członków, organizując plenery i wystawy. Związany z licznymi stowarzyszeniami, w tym współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, wielokrotnie nagradzany za swoje prace zarówno na poziomie regionalnym, jak i ogólnopolskim.
Odznaka Zasłużony dla Miasta Sosnowca jest nie tylko uznaniem dla jego talentu, ale także dla wieloletniego wkładu w rozwój sosnowieckiej kultury i sztuki. Jego prace, działalność edukacyjna oraz wsparcie dla lokalnej społeczności artystycznej przyczyniają się do budowania tożsamości kulturalnej naszego miasta. To dzięki takim osobom jak Czesław Gałużny Sosnowiec jest miejscem, które tętni życiem artystycznym i w którym kultura zajmuje szczególne miejsce.
Zbigniew Podsiadło
Wybitna postać świata fotografii, wielokrotny laureat prestiżowych konkursów i wystaw fotograficznych, który od lat z pasją i oddaniem dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z sosnowiecką społecznością artystyczną. Jego wkład w rozwój kultury fotograficznej w naszym mieście jest nieoceniony. Przez wiele lat pełnił funkcję opiekuna artystycznego Stowarzyszenia Miłośników Fotografii przy Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. W tym czasie nie tylko prowadził zajęcia z zakresu historii fotografii, kompozycji i estetyki obrazu, ale także uczył, jak poprzez spójne zestawy tematyczne wyrażać własne myśli i emocje.
Zbigniew Podsiadło jako kurator licznych wystaw wspiera rozwój sosnowieckiej fotografii. Obecnie prowadzi Sekcję Fotografii w Klubie im. Jana Kiepury, kontynuując swoją misję inspirowania i kształtowania kolejnych pokoleń artystów. Jego praca, wytrwałość oraz pasja nie tylko przyczyniają się do rozwoju artystycznego naszych mieszkańców, ale również wzbogacają ofertę kulturalną sosnowca oraz promują je w Polsce i za granicą. Odznaka “Zasłużony dla Miasta Sosnowca” jest wyrazem podziękowania dla Zbigniewa Podsiadło za jego wieloletnie zaangażowanie w życie artystyczne Sosnowca.
Kolejowy Klub Sportowy Czarni Sosnowiec
Kolejowy Klub Sportowy Czarni Sosnowiec w tym roku obchodzi swoje 100-lecie istnienia, bowiem początki klubu sięgają 1924 roku kiedy utworzono Koło Sportowe Związku Zawodowego Kolejarzy Ruch z sekcjami: piłki nożnej, siatkówki i strzelectwa.
Czarni Sosnowiec to prawdziwa legenda kobiecej piłki nożnej w Polsce, klub o bogatej historii i imponujących osiągnięciach, który przez dekady kształtował oblicze tej dyscypliny sportu w naszym kraju. To właśnie w Sosnowcu narodził się polski kobiecy futbol, a Czarni odegrali kluczową rolę w jego rozwoju. W tym roku przypada 50-lecie istnienia kobiecej sekcji Czarnych.
Obok sukcesów drużynowych, klub zainwestował w rozwój młodych piłkarek i piłkarzy, co znajduje odzwierciedlenie w świetnie funkcjonującej Akademii Piłkarskiej Czarnych. Obecnie akademia szkoli około 500 młodych adeptek i adeptów, zapewniając im profesjonalne warunki do rozwoju sportowego.
Wręczona odznaka „Zasłużony dla Miasta Sosnowca” jest ukoronowaniem 10 dekad działalności klubu na rzecz sosnowieckiego sportu.