Przed laty Balaton był jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych na terenie dzisiejszego Sosnowca. Dzisiaj też odwiedza go wiele osób, ale wśród roślinności widać tylko resztki dawnej infrastruktury rekreacyjnej. To ma się zmienić dzięki projektowi, który uzyskał poparcie w sosnowieckim budżecie obywatelskim. 30 czerwca podpisano umowę na realizację prac wokół zbiornika.
Balaton, mniejszy brat popularnego jeziora na Węgrzech, powstał w miejscu, w którym kiedyś wydobywano glinę. Ośrodkiem wypoczynkowym zarządzała kopalnia Klimontów, która potem po połączeniu z kopalnią Mortimer-Porąbka utworzyła KWK Czerwone Zagłębie. Po zmianach ustrojowych, a potem likwidacji zakładu ośrodek, chociaż nadal chętnie odwiedzany, zaczął niszczeć.
– Balaton to moje lata młodości. Była tu pierwsza kawiarnia z prawdziwego zdarzenia, z której wychodziły schody na molo. Stało mnóstwo łodzi, motorówek, byli ratownicy. Była też plaża, mnóstwo ludzi, sprzedawano watę cukrową i lody bambino ze spółdzielni mleczarskiej na Dańdówce, dziś już nieistniejącej – wspomina Halina Zwaniecka, przewodnicząca sosnowieckiej Rady Seniorów, która razem z posłem Mateuszem Bochenkiem i Pawłem Pełką z Klubu Żeglarskiego Zagłębie zaangażowała się w projekt „Balaton reaktywacja”, który został zgłoszony do budżetu obywatelskiego. W głosowaniu poparło go prawie 4200 osób, co oznacza, że został skierowany do realizacji.
– Budżet obywatelski w Sosnowcu funkcjonuje od wielu lat. Cieszymy się, że możemy realizować kolejne projekty i cieszymy się, że takie miejsce jak Balaton, które było miejscem wypoczynku po ciężkiej pracy w sosnowickich kopalniach, powoli będzie odzyskiwało swój blask – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Wykonawcą prac wokół Balatonu będzie chorzowska firma ABG, która zadanie wykona w formule Zaprojektuj i Wybuduj. Koszt prac to 1,2 miliona złotych. Co się tu zmieni? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że teren wokół zbiornika zostanie uporządkowany, ale zachowa swój dziki charakter. Nadal możliwe będzie tutaj obcowanie z przyrodą.
– Rozpoczniemy od wykonania alejek, żeby można było cały zbiornik obejść dookoła. Będzie odtworzony zegar słoneczny, będą też pergole. Docelowo chcemy także odtworzyć część plaży i stworzyć miejsce rekreacji w postaci placu zabaw, a także odtworzyć pomosty, żeby można było korzystać z kajaków czy rowerów wodnych – mówi poseł Mateusz Bochenek. – Nie będzie to wielka ingerencja w teren. Chcemy też współpracować z wędkarzami. To szczególny projekt i wyczekiwany przez mieszkańców od wielu lat. To też sentymentalny powrót do przeszłości dla starszych, a dla młodszych możliwość korzystania z tego, co przed laty tutaj funkcjonowało. Dziękuję mieszkańców, który głosowali w budżecie obywatelskim i przypominali nam, jak ważne i potrzebne jest to miejsce – dodaje.
Prace wokół Balatonu mają potrwać do końca roku. Razem z umową dotyczącą rewitalizacji terenu wokół zbiornika podpisano też umowy w sprawie realizacji innych zadań z budżetu obywatelskiego. To budowa placu zabaw przy ul. Lipowej, modernizacja placu zabaw na placu Kożuchów, budowa strefy aktywności mieszkańca na Legionów, budowa strefy sportu w Parku z Kamieniem w Milowicach, budowa skwerku przy ul. Długosza, budowa wybiegu dla psów przy ul. Dmowskiego oraz budowa chodnika przy ul. Objazdowej.