Nowoczesny Oddział Kardiologii Scanmed został oficjalnie otwarty w Szpitalu Miejskim Sp. z o.o. w restrukturyzacji przy ul. Zegadłowicza w Sosnowcu. Wcześniej mieścił się w szpitalu przy ul. Szpitalnej w Zagórzu. Dzięki tej zmianie Oddział Kardiologii Inwazyjnej znalazł się w bezpośrednim sąsiedztwie innych oddziałów szpitala, co umożliwia kompleksowe leczenie chorób układu krążenia, które przez swój gwałtowny przebieg zagrażają życiu pacjenta. Na oddział będą trafiać osoby z zawałem serca, niewydolnością i wadami serca, zatorowością płucną czy migotaniem przedsionków.
Szpital oficjalnie uruchomił także Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który mieści się w pawilonie Bloku Operacyjnego. Na oddział będą trafiać najbardziej chorzy pacjenci, którzy wymagają zaawansowanego leczenia. – Będziemy nieść pomoc osobom w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, którzy bez tego oddziału nie mieliby szans na przeżycie. To krytycznie chorzy pacjenci, którzy wymagają stałego, inwazyjnego i zaawansowanego monitorowania funkcji życiowych i procedur niedostępnych w żadnym innym oddziale szpitala – mówi Andrzej Witkowski, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim.
Oddział posiada 6 nowoczesnych stanowisk do intensywnej terapii, wyposażonych w respiratory, kardiomonitory, pompy fuzyjne, aparat RTG, USG, urządzenie do przetoczeń płynów oraz inny sprzęt, ratujący zdrowie i życie pacjentów. Nad pacjentami będą czuwać wykwalifikowani lekarze specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii, pielęgniarki anestezjologiczne, fizjoterapeuta i personel pomocniczy. Łączny koszt oddziału budowy Bloku Operacyjnego wraz z utworzeniem oddziału wyniósł ponad 40 mln zł. Sprzęt, w który został wyposażony oddział, kosztował ok. 4 mln zł, z czego 2 miliony złotych przekazało miasto.
Otwarcie dwóch nowoczesnych oddziałów to krok milowy w historii Szpitala Miejskiego.
– Cieszę się, że cały czas nasz szpital się zmienia. To ogromny postęp, jeśli chodzi o zapewnienie profesjonalnej pomocy pacjentom i umożliwienie im dostępu do służby zdrowia na najwyższym poziomie – nie ukrywał Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.
Centrum Kardiologii Scanmed w Sosnowcu funkcjonuje w ramach kontraktu NFZ i prowadzi całodobowy dyżur hemodynamiczny, co umożliwia kompleksową opiekę nad pacjentem. Na oddziale przygotowano 17 miejsc dla pacjentów, z czego 6 dla osób wymagających intensywnego nadzoru kardiologicznego. Na oddziale znajdują się m.in. pracownia hemodynamiki, elektrofizjologii, pracownia rentgenowska, oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego i trzy sale dla pacjentów.
– Lokalizacja Oddziału Kardiologii w budynku szpitala przy ul. Zegadłowicza umożliwia synergię współpracy ze wszystkimi oddziałami mieszczącymi się w tym szpitalu. Nie jest dziś możliwe leczenie bez kardiologii. Zabezpieczenie, którego udzielamy z naszej strony, jest pełne, ponieważ nasz oddział zapewnia szerokie spektrum działań i posiada sprzęt wysokiej jakości. Dzięki naszej obecności ułatwi się dostęp pacjentom do naszych usług i znacząco skróci się czas oczekiwania na transport. Złota godzina dostępu do naczynia wieńcowego też będzie krótsza, dzięki temu będzie więcej zdrowych pacjentów, z mniejszym uszkodzeniem mięśnia sercowego – przyznał dr n. med. Jacek Olender, ordynator oddziału.
Oddział będzie realizował także program KOZ-Zawał, czyli kompleksową opiekę po zawale, obejmującą diagnostykę, terapię, rehabilitację kardiologiczną oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w okresie 12 miesięcy od momentu wystąpienia zawału mięśnia sercowego.