W sobotę 20 kwietnia na terenie ArcelorMittal Parku uroczyście odsłonięto rzeźbę Włodzimierza Mazura, wybitnego piłkarza sosnowieckiego Zagłębia, byłego reprezentanta Polski.
Gdyby żył, 18 kwietnia obchodziłby 70. rocznicę urodzin. Dla kibiców Zagłębia – po prostu Włodek. W ekstraklasie w barwach sosnowieckiego klubu rozegrał prawie 300 spotkań, był królem strzelców polskiej ekstraklasy, uczestnikiem Mundialu w Argentynie i strzelcem historycznej już bramki na Stadionie Śląskim, kiedy to strzałem z rzutu karnego w środek bramki (a’la Panenka) pokonał bramkarza reprezentacji Holandii. Legendą stał się jeszcze za życia. Świetny piłkarz, bardzo dobry człowiek.
– To był wielki piłkarz, a zarazem skromny człowiek, który rozsławił nasz klub i cały region zagłębiowski – mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
W uroczystym odsłonięciu wzięła udział rodzina byłego piłkarza, m.in. żona Anna, córka Magdalena z rodziną, a także siostra Halina.
– Wzruszenie odbiera mi mowę. Jestem niezwykle wdzięczna władzom miasta za tę wspaniałą inicjatywę. Słowa uznania kieruję także w stronę Leszka Baczyńskiego, honorowego prezesa klubu, który po śmierci taty był zawsze z naszą rodziną – podkreślała Magdalena Szostek, córka Włodzimierza Mazura.
– Zasłużył sobie na pamięć, na symboliczne uczczenie. Nigdy nie zapomnimy o tym, jakim Włodek był człowiekiem. W pewien sposób próbuję go naśladować pomagając innym. Rodzina Włodka wie, że zawsze może na mnie liczyć. Szkoda, że nie ma go wśród nas. To był człowiek do tańca i do różańca – nie krył wzruszenia Leszek Baczyński.
Podczas uroczystości nie zabrakło były gwiazd piłkarskiego Zagłębia. Przybyli m.in.: Jan Urban, Zbigniew Myga, Krzysztof Tochel czy Marek Bęben. W imieniu klubu symboliczną koszulkę z nazwiskiem Mazur na ręce rodziny przekazał Marek Saganowski, trener Zagłębia.
W 2017 roku na osiedlu Juliusz, gdzie przed laty mieszkał, odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego sportowca. W 2019 roku na Juliuszu jego imieniem nazwany został park. Pod koniec ubiegłego roku w sosnowieckiej Mediatece zaprezentowano wystawę poświęconą Mazurowi. Teraz przyszedł czas na rzeźbę autorstwa prof. Karola Badyny upamiętniającą byłego reprezentanta Polski.