Nowoczesne perspektywy przeciwdziałania przemocy w rodzinie
W marcu w Sosnowcu ruszyła kampania społeczna „Użyj mocy bez przemocy”, której organizatorem jest Miejski Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Sosnowcu we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.
– Celem kampanii jest ukazanie zjawiska przemocy głównie wobec dzieci, jako ważnego problemu społecznego oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za działania mające na celu zapobieganie przemocy – wyjaśnia Anna Jedynak, zastępca prezydenta miasta.
19 marca w Sali Widowiskowo-Koncertowej „Muza” w Sosnowcu odbyła się konferencja pn. „Nowoczesne perspekty¬wy przeciwdziałania przemocy w rodzinie”, która zainaugurowała kampanię.
Rolę ekspertów podczas konferencji pełnili przedstawiciele podmiotów zajmujących się problematyką przemocy: Rafał Buras, sierżant sztabowy z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu, Bożena Kowalska, kierowniczka II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Sosnowcu, Agnieszka Sekunda, przewodnicząca Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Dorota Szewczyk, dyrektorka Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Marzena Hajdecka, psycholog reprezentująca Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25.
W pierwszej części konferencji eksperci przedstawili problematykę przemocy w rodzinie, zwłaszcza w odniesieniu do dziecka. Zostały także zaprezentowane założenia i główne działania w ramach kampanii „Użyj mocy bez przemocy”. W otwartej części bardziej wnikliwej analizie poddano zapisy m.in. w „Niebieskiej Karcie” oraz formy i metody działań kuratorów sądowych.
Konferencja została zorganizowana przez Wydział Polityki Społecznej, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego 25, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, Miejski Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli przedstawiciele różnych środowisk, m.in. zagłębiowscy posłowie, przedstawiciele sosnowieckiego samorządu, sądu, policji, środowisk sportowych oraz różnych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. W konferencji uczestniczyli także dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy sosnowieckich szkół i przedszkoli. Honorowym patronatem konferencję, jak również kampanię, objęli Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca oraz biskup Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.
Działania w ramach kampanii zostały przydzielone do realizacji jednostkom, których przedstawiciele wchodzą w skład Zespołu Interdyscyplinarnego.
W ramach kampanii odbędą się m.in.:
4 pikniki w różnych częściach miasta „Podaruj dzieciom uśmiech”
I piknik 19.05.2018r (park Sielecki)
II piknik 09.06.2018r (park Kuronia)
III piknik 13.06.2018r (stadion Zagłębia)
IV piknik 19.09.2018r (Plac Stulecia)
Cykl szkoleń dla profesjonalistów, spotkania oraz szkolenia z rodzicami i młodzieżą (od marca do października 2018)
Program „Futbolowa pedagogika”
Pokazowe rozprawy sądowe
„Sportowcy przeciwko przemocy”
Festiwal filmowy- przemoc widziana oczami młodzieży;
Realizacja projektu „Schronienie na lata to dom, mama, tata”- patrol przyjazny dziecku
Konferencja pn. „Dla dobra dziecka” , podsumowująca kampanię „Użyj mocy bez przemocy”