W konkursie wzięło udział około 100 wykonawców z całej Polski
28 maja w sosnowieckiej Muzie odbył się finał XIII Europejskiego Integracyjnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej INTERMUZA 2016.
Pomysłodawcą i prowadzącym muzyczne wydarzenie był Jacek Cygan. W konkursie wzięło udział około 100 wykonawców z całej Polski. Przed publicznością wystąpiły Weronika i Julia Byrskie z piosenką „Laleczka z saskiej porcelany”, następnie zespół „Kiepurki” z hymnem Intermuzy „Kiepura też był mały”. Natomiast przed ogłoszeniem listy zwycięzców wystąpił Mietek Szcześniak, jako gwiazda „Gali Finałowej”.
W kategorii 10-13 lat zwyciężyła sosnowiczanka Katarzyna Posikata ze Szkoły Podstawowej 10, która zaśpiewała piosenkę pt. „Boję się” z musicalu “Romeo i Julia”. Piosenkę tę uczennica wykonywała m.in. w szkolnym musicalu „Próba generalna”.
Drugie miejsce zajęli Aleksandra Mirek z Łazisk Górnych i Ignacy Błażejowski z Krosna. Na trzeciej pozycji uplasowała się Julia Biłek z Czeladzi. W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia: pierwsze dostała Hania Sztachańska z Rokietnicy koło Poznania, a drugie Magda Jędrzejek z Bielska-Białej. Grand Prix Intermuzy otrzymał Borys Bartłomiejczyk z Sulejowa.
W kategorii do lat 10 wygrała Zuzia Szlachetka z Krakowa z piosenką „Kołysanka dla Michałka”.
Drugie miejsce zajęły ex aequo siostry – Hania i Pola Stolarczyk z Krakowa, a trzecie Paweł Madzia z Nowego Sącza i Agata Kruszelnicka z Kuźni Raciborskiej. Wyróżnienia trafiły do Kaliny Kusterskiej z Nysy i Artura Drosia z Bielawy.
Prezentacje muzyczne ocenianie są w dwóch kategoriach wiekowych:
– klasy 1 – 3 szkoła podstawowa
– klasy 4 – 6 szkoła podstawowa
W eliminacjach każdy uczestnik prezentował dwa utwory z własnym podkładem muzycznym na nośniku CD, MD lub z akompaniamentem nieprzekraczającym 6 osób na scenie. Maksymalny czas trwania prezentacji to 7 minut.
Utwory wszystkich uczestników były wykonane w swoim języku ojczystym.
Muzyka, tekst i wykonanie odzwierciedlały dziecięcy charakter utworu, który nie mógł być wyraźnie kojarzony z muzyką religijną lub stylem wybitnie odbiegającym od szeroko pojętej muzyki dziecięcej.
Wykonawców oceniało profesjonalne jury w składzie:
Jacek Cygan – przewodniczący,
Beata Przybytek,
Tomasz Kałwak,
Tadeusz Piszek,
Wojciech Byrski
Foto SP10 w Sosnowcu