Krakowskie Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o. zajmie się dokończeniem tworzenia dokumentacji projektowej potrzebnej do modernizacji i rozbudowy sosnowieckiego Teatru Zagłębia. W myśl podpisanej we wtorek 7 stycznia umowy dokumentacja ma być w całości gotowa za dwanaście miesięcy.
Modernizacja dotychczasowego budynku używanego przez Teatr Zagłębia i budowa nowej sceny będą chyba największą inwestycją w 128-letniej historii teatru. By doszła do skutku, musi zostać dokończona dokumentacja projektowa. Nie dokona tego dotychczasowy projektant.
– Mamy koncepcję projektową i część projektów budowlanych, które zostawiamy. Z poprzednią pracownią rozstaliśmy się z powodu trochę innej podejścia do sceny klasycznej. Architekt miał trochę inne pomysły i nie doszliśmy do porozumienia – mówi Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia, która podkreśla, że rozbudowa teatru do konieczność. – Dotychczasowa scena i widownia zapełnione są po brzegi, więc liczymy że nowa scena również będzie licznie odwiedzana. Brakuje nam też sal prób i miejsc na przygotowywanie spektakli. Brakuje też nowoczesnych rozwiązań technicznych – wylicza.
Dotychczasowa scena Teatru Zagłębia zostanie zmodernizowana i dostosowana do dzisiejszych potrzeb zarówno artystycznych, jak i technicznych. Nadal funkcjonować będzie jako Scena Klasyczna przeznaczona głównie dla repertuaru klasycznego. Nowa scena będzie sceną typu black box, która będzie mogła być ustawiana i dostosowywana do aktualnych potrzeb danego przedstawienia czy reżysera.
– Mamy nadzieję, że na przełomie 2025 i 2026 roku ta dokumentacja będzie już gotowa i pozostanie nam tylko lub aż realizacja tego projektu. Chcemy się rozwijać, chcemy, żeby coraz więcej osób przychodziło do naszego teatru. Ten teatr tworzył się wraz z miastem, a dzięki niemu mieszkańcy naszego miasta mogli się rozwijać, a on rozwijał się dzięki mieszkańcom – podkreśla prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Koszt dokończenia dokumentacji to ponad 1 milion 200 tysięcy złotych. Wybór pracowni po raz kolejny w Sosnowcu powierzono specjalistom ze Stowarzyszenia Architektów Polskich podobnie jak w przypadku Zagłębiowskiego Parku Sportowego czy rewitalizacji placu przed dworcem PKP. Dokumentacją zajmie się krakowskie Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o. To tam zaprojektowano m.in. rozbudowę Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, nowe gmachy Filharmonii Łódzkiej i Opery Krakowskiej, a ostatnio nowy budynek Teatru Polskiego w Szczecinie, gdzie projekt zakład również połączenie starego gmachu z 1920 roku z zupełnie nowym obiektem.
– Najistotniejsze będzie tutaj wyeksponowanie roli już istniejącego budynku. Nie jest to nasze pierwsze doświadczenie, jeśli chodzi o obiekty kulturalne, dlatego podjęliśmy się pomocy Sosnowcowi, aby pozwolić móc realizować te ambitne plany – mówi prof. dr hab. arch. Romuald Loegler z krakowskiego Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o.
Zgodnie z planem, nowy budynek teatru ma być gotowy w 2029 roku.