Firma powstała dzięki projektowi „startuj z SPNT”
Trufle Mozaiki, które działają pod pieczą Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, są najbardziej innowacyjnym śląskim przedsiębiorstwem i instytucją sektora badawczo-rozwojowego.
Tak brzmi werdykt konkursu „Innowator Śląska 2014″, organizowanego już po raz siódmy przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o.
Trufle Mozaiki zwyciężyły w kategorii mikroprzedsiębiorstwo. Eksperci docenili nowatorskie rozwiązania i interdyscyplinarną współpracę, dzięki którym powstały Trufle. Uroczysta gala, podczas której nagrody wręczył Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, odbyła się 17 września w Hotelu Diament
w Chorzowie. Ogłoszenie i rozdanie nagród poprzedziła konferencja na temat budowy inteligentnych miast i rozwoju sektora ICT.
Spółka Trufle Mozaiki powstała dzięki realizowanemu przez Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny projektowi „Startuj z SPNT”. Jakub i Monika Wolakowie zgłosili się do projektu z pomysłem, który w trakcie realizacji szkoleń się zmieniał, ale gotowa już koncepcja biznesowa została oceniona przez ekspertów bardzo wysoko. Małżonkowie dzięki bardzo dobrej ocenie otrzymali dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej i odnieśli prawdziwy sukces. Trufle Mozaiki to studio projektowe, które stworzyło rozwiązanie pozwalające każdemu na wyprodukowanie własnej szklanej mozaiki w oparciu o dowolną grafikę lub zdjęcie. – Dostarczony do nas wzór jest przetwarzany na mozaikę z kostek 23 milimetry na 23 milimetry za pomocą oprogramowania komputerowego. Tak przygotowany projekt przechodzi do etapu produkcji, gdzie specjalnie stworzony do tego celu robot układa misterne kompozycje w sposób szybki i bezbłędny – kostka po kostce. Mozaika opuszcza pracownię w formie ponumerowanych arkuszy, gotowa do montażu według dołączonej instrukcji – mówi Monika Wolak, współwłaścicielka firmy. Robot powstał dzięki współpracy z innym uczestnikiem tego samego projektu, który dzięki otrzymanej dotacji otworzył firmę Novectro.
– Nasze mozaiki powstają także z myślą o pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą jak baseny, łaźnie, SPA, a także kuchnie czy łazienki. Mozaika szklana może być stosowana w przestrzeniach, w których trwałość wykończenia jest istotnym kryterium doboru. Do takich wnętrz należą przestrzenie biurowe, hotele, przestrzenie użyteczności publicznej takie jak dworce, lotniska, szkoły, przychodnie czy szpitale – wyjaśniła Monika Wolak.