Alkoholu i ciąży nie da się pogodzić
Dokładnie 9 września, 9 dnia 9 miesiąca z okazji „Międzynarodowego Dnia FASD”, Sosnowiec ruszył po raz drugi z międzynarodową kampanią społeczną, „Too Young To Drink” – „Zbyt młody, by pić”. To jedyne miasto w Polsce, które przyłączyło się do działań, prowadzonych przez European FASD Alliance.
FASD, czyli Fetal Alcohol Spectrum Disordes, oznacza alkoholowy zespół płodowy, czyli zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć, zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. 9 września odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawione zostały założenia kampanii, jak również ogólnopolskie wyniki badań naukowych dotyczących skali problemu.
– Ze statystyk wynika, że nawet 33 procent Polek piło alkohol w ciąży. Większość z nich robiła to w gronie rodzinnym. Pomimo badań i wiejących grozą artykułów o pijanych noworodkach, w dalszym ciągu społeczeństwo wierzy w mity, dotyczące dobroczynnego działania alkoholu w ciąży – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Wojciechowski z Wydziału Zdrowia UM, który koordynuje kampanię.
100 plakatów, propagujących kampanię, zostało przekazanych m.in. do przychodni, szkół, stowarzyszeń, instytucji publicznych, aptek i szpitali. – Wydrukowaliśmy także 300 widokówek, przedstawiającym tegoroczny plakat kampanii. Przekazaliśmy je do szkół, placówek służby zdrowia, zwłaszcza do poradni ginekologicznych oraz realizatorów działań na rzecz kampanii – wyjaśnia Andrzej Wojciechowski.
Kampania prowadzona w Sosnowcu ma dwa główne cele. – W pierwszej kolejności chcemy wychować młode pokolenie, już dzisiaj przekonać gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, iż każda ilość alkoholu, spożywana w ciąży, jest szkodliwa. Zero alkoholu pod żadną postacią. W szkołach wdrażane są programy profilaktyczne w tym zakresie. Po drugie, chcemy uświadomić osobom dorosłym, kobietom w ciąży, iż nie mogą pić alkoholu, bo konsekwencje mogą być tragiczne – przekonuje koordynator kampanii.
Alkohol jest toksyną i nie ma bezpiecznej dawki dla dziecka rozwijającego się w łonie matki. Jeśli kobieta w ciąży pije alkohol, musi się liczyć z poronieniem, uszkodzeniami mózgu dziecka, wzroku, słuchu czy układu ruchu, wadami narządów wewnętrznych, zaburzeniami pamięci, deficytami uwagi i trudnościami z koncentracja, brakiem umiejętności planowania i wnioskowania oraz opóźnionym rozwojem mowy.
Kampania jest kontynuacją działań, które zostały podjęte przez Wydział Zdrowia już trzy lata temu. Wówczas została zorganizowana konferencja naukowa pt. „Trzeźwa matka – zdrowe dziecko”, w której udział wzięli lekarze, terapeuci, psychologowie i pedagodzy szkolni oraz uczniowie. W trakcie jej trwania rozmawiano o diagnozowaniu
i o problemach związanych z alkoholowym zespołem płodowym. Dwa lata temu, na terenie Sosnowca przeprowadzono szkolenie dotyczące tematyki FAS pn. „Mój świadomy wybór”. W szkoleniu uczestniczyli psychologowie, kuratorzy sądowi, pracownicy MOPS-u, pedagodzy szkolni oraz nauczyciele. W efekcie tego szkolenia odbyły się zajęciami z uczniami szkół, w trakcie których nauczyciele rozmawiali z młodzieżą na temat problemu, jakim jest picie alkoholu przez kobiety w ciąży i konsekwencji tego, jakim jest urodzenie dziecka z alkoholowym zespołem płodowym. Kampania „Too Young To Drink” narodziła się z inicjatywy European FASD Alliance i została opracowana przez kubańskiego artystę Erika Ravelo, odpowiedzialnego za kampanie społeczne w Fabrica, która ma swą siedzibę we Włoszech. Sosnowieckie działania, które potrwają do 9 października, wspierają Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie, drużyna piłkarska Zagłębie Sosnowiec oraz Kabaret Młodych Panów z Rybnika.