Znamy wyniki tegorocznej edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. 21 802 sosnowiczan oddało łącznie 38 066 głosów. Do realizacji skierowanych zostanie szesnaście projektów ze stref obejmujących poszczególne dzielnice Sosnowca i cztery ze strefy ogólnomiejskiej.
8,6 miliona złotych mieli do rozdysponowania mieszkańcy Sosnowca w tegorocznej, jedenastej już, edycji budżetu obywatelskiego. Ze 145 pomysłów dotyczących terenu całego miasta ostatecznie pod głosowanie nie dopuszczono dwudziestu trzech. Ostatecznie na udział w głosowaniu zdecydowało się 21 802 sosnowiczan, którzy łącznie oddali 38 066 głosów. Odnotowano też 757 głosów nieważnych, unieważnionych głównie z powodu niewłaściwego wypełnienia formularza. Częściej niż panowie głosowały panie – odnotowano 12 432 głosy kobiet i 8 943 głosy mężczyzn. Patrząc na grupy wiekowe najczęściej głosy oddawali… seniorzy, czyli mieszkańcy po 60. roku życia. Takich głosów zanotowano 5736. Druga w zestawieniu była grupa wiekowa 36-45, gdzie głosów zanotowano 5120.
W skali całego miasta w strefie ogólnomiejskiej najwięcej głosów zebrał projekt dotyczący rewitalizacji boiska przy Zespole Szkół Ogólnokształcącym nr 14 przy ul. Kisielewskiego 4b, na który zagłosowało 2586 osób, dzięki czemu odniósł zwycięstwo. Z kolei w strefach dzielnicowych największym poparciem cieszył się projekt z podobnej lokalizacji dotyczący rewitalizacji terenu przy tej samej ulicy, który zdecydowało się poprzeć 2031 osób.
Które projekty okazały się najlepsze w poszczególnych okręgach? W Strefie I wygrał projekt Witajcie w naszej bajce dotyczący budowy placu zabaw przy Filii MBP nr 20 na Starym Sosnowcu i jej doposażeniu, w Strefie II – kolejny odcinek Bulwaru Czarnej Przemsza, a w Strefie III – wspomniany projekt dotyczący rewitalizacji terenu przy ul. Kisielewskiego. W Strefie IV najchętniej głosowano na budowę placu zabaw na Dańdówce, a w Strefie V – na rewitalizację boiska przy ul. Wagowej.
– Gratuluję autorom zwycięskich projektów. Będziemy również pamiętać o tych, którym się nie udało, bo każdy pomysł mieszkańców to sygnał dla nas, czego brakuje w poszczególnych dzielnicach miasta. Budżet obywatelski na dobre zadomowił się już w Sosnowcu. Cieszę się z każdego zgłoszonego projektu i każdego oddanego głosu, chociaż trochę ubolewam, że nie zdecydowało się na to więcej osób. To dla nas zadanie przed kolejną edycją, aby jeszcze bardziej zachęcić ludzi do głosowania – podsumowuje prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Te projekty wybraliśmy w głosowaniu w budżecie obywatelskim
STREFA I – MILOWICE, POGOŃ, STARY SOSNOWIEC
W tej części miasta o głosy rywalizowało 14 projektów. Do realizacji dzięki głosom mieszkańców przekazane będą trzy z nich. 525 głosów uzyskał wyceniony na 615 tysięcy złotych projekt „Witajcie w naszej bajce! Wymarzony plac zabaw i zmodernizowana biblioteka” dotyczący budowy placu zabaw, a także doposażeniu filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 20 w nowe meble i książki. Szczegóły dotyczące placu zabaw zostaną ustalone na etapie opracowywania zakresu inwestycji. Kwestia zakupu mebli i książek będzie po stronie biblioteki. 498 osób zdecydowało się oddać głos na projekt pod nazwą „Budowa placu zabaw przy ul. Moniuszki/ Dziewiczej, czyli Uśmiech Bąbelka”. Za 360 tysięcy złotych powstanie tutaj ogrodzony plac zabaw z urządzeniami zabawowymi na nawierzchni bezpiecznej oraz z utwardzonym dojściem od strony ul. Moniuszki. Trzeci wygrany projekt to „Wybieg dla psów w dzielnicy Pogoń”. Ogrodzony wybieg za 200 tysięcy złotych ma powstać w rejonie zbiegu ulic Małobądzkiej i Gospodarczej.
STREFA II – ŚRODULA, SIELEC, KUKUŁEK, ANDERSA, CENTRUM
W tej strefie z 469 głosami zwyciężył projekt „Bulwar Czarnej Przemszy: ogród relaksacyjny” wyceniony na 830 tysięcy złotych, który zakłada nasadzenia oraz montaż oświetlenia i małej architektury w rejonie ulic Partyzantów i Przemysłowej. Prace będzie musiał zaopiniować konserwator zabytków. 297 osób zagłosowało na projekt „Remont fragmentu ul. Rodakowskiego”. Kosztujące 300 tysięcy złotych zadanie przewiduje wymianę nawierzchni wskazanych chodników oraz utwardzenie terenu płytami otworowymi na tej ulicy. 108 głosów uzyskał projekt „Biblioteka zawsze w grze! Zakup nowości wydawniczych dla biblioteki i organizacji spotkań autorskich” dotyczący filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 1 na Środuli i nr 4 na Sielcu.
STREFA III – ZAGÓRZE
Tu 2031 głosów uzyskał projekt „Rewitalizacja terenu przy ul. Kisielewskiego”. Tu kosztami wspólnie podzielić się mają gmina i Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik, a chodzi o wymianę nawierzchni placu, chodników, murków, parkingów. Dodatkowo zostaną odtworzone gry terenowe, zamontowane elementy małej architektury oraz wykonane nasadzenia. Koszt to 750 tys. złotych po podziale po połowię między gminę i spółdzielnię. 1627 osób zagłosowało na „Zielonogórską Strefę Rekreacji”. Zadanie za 700 tysięcy złotych zakłada wykonanie skweru z alejkami, placem zabaw wyposażonym w sprawnościowe linarium i zestaw do street workoutu. Całość uzupełnią nasadzenia. Trzeci projekt, który trafi do realizacji to „Tu się Czyta – przytulna strefa książki”. W jego ramach filia Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 14 zostanie doposażona w regały na książki, stoliki, krzesła, rolety i oświetlenie. Dodatkowo zakupione zostaną nowości wydawnicze.
STREFA IV – KLIMONTÓW, DAŃDÓWKA, KALINOWA, MALINY, BOBREK, NIWKA, MODRZEJÓW, JĘZOR, BÓR
Zwyciężył z 374 głosami projekt „Dziecięcy zakątek – plac zabaw w rejonie Dańdówki Skrzyżowanie”. Budowa placu zabaw w rejonie ul. Rozjazdowej ma kosztować 320 tysięcy złotych.348 osób poparło projekt „Modernizacja parkingów z ministrefami relaksu przy ul. Zapolskiej”. Koszt wykonania prac to 470 tysięcy złotych. Z kolei 292 osoby głosowały na projekt „Po pierwsze – Biblioteka! Filie MBP idą z duchem czasu” dotyczący zakupu książek, organizacji spotkań autorskich, odnowienia pomieszczeń w filiach MBP nr 5 i 6 oraz ich doposażenie w sprzęt i materiały do prowadzenia zajęć. Wartość tego projektu to 200 tysięcy złotych.
STREFA V – KAZIMIERZ GÓRNICZY, PORĄBKA, JULIUSZ, OSTROWY GÓRNICZE, MACZKI, KOLONIA CIEŚLE
Tutaj zwyciężył projekt „Rewitalizacja boiska asfaltowego przy ul. Wagowej”. Koszt – 500 tysięcy złotych – pokryją po połowie miasto i Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik. Na drugim miejscu uplasował się „Ostrowiecki Rozbrykaniec: miejsce spotkań, zabaw i integracja w Ostrowach Górniczych”. Chodzi o rozbudowę kosztem 200 tysięcy złotych placu zabaw w rejonie ul. Gałczyńskiego 7. Realizowany będzie również projekt „Pasaż zieleni – Wagowa. Każdy lubi czytać”. W ramach zadania za 200 tysięcy złotych zostanie stworzony skwer, uzupełniony małą architekturą i nowymi nasadzeniami. Dodatkowo planuje się pielęgnację istniejącego drzewostanu i rekultywację trawników oraz powiększenie księgozbioru w filii MBP nr 10. W kwocie przeznaczonej na strefę zmieścił się jeszcze czwarty projekt „Budowa bezpiecznika dla pieszych wzdłuż ul. Juliuszowskiej”. Projekt zakłada budowę brakującego bezpiecznika dla pieszych oraz remont istniejącego, na odcinku od przystanku autobusowego Ostrowy Górnicze Juliuszowska do ul. Armii Krajowej. Koszt to 540 tysięcy złotych.
STREFA OGÓLNOMIEJSKA
W strefie, w której głosowali mieszkańcy całego miasta wygrała „Modernizacja boiska ogólnodostępnego przy ZSO nr 14” przy ul. Kisielewskiego 4b. Prace mają pochłonąć 700 tysięcy złotych. Realizowany będzie również projekt „Serce i rozum – zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Sosnowca” za 100 tysięcy złotych dotyczący zakupu bezobsługowych automatycznych defibrylatorów, które zostaną umieszczone w miejscach ogólnodostępnych i najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców. Dokładne rozmieszczenie urządzeń zostanie uzgodnione. Za 800 tysięcy złotych powstanie też „Strefa relaksu pod chmurką przy Szkole Podstawowej nr 15 w Sosnowcu”. Koszty obejmą dokumentacje projektową i roboty budowlane dla strefy rekreacyjnej oraz remont parkingu. Powstaną m.in. altana, huśtawki, ławki, leżaki czy piaskownica. Wystarczającą liczbę głosów zyskał też „Sensoryczny ogród nauki i zabaw u Brzechwy”. Za 300 tysięcy złotych na terenie ogrodu przedszkolnego przy ul. Gałczyńskiego 38 rozbudowany zostanie plac zabaw. Zamontowane będą też dodatkowe urządzenia muzycznosensoryczne.