Luka pokoleniowa w zawodach technicznych wciąż istnieje, a ósmoklasista, który wybiera technikum bądź szkołę branżową łatwiej odnajdzie się na rynku pracy – słyszymy w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kilińskiego w Sosnowcu, które po raz dziesiąty zorganizowało Festiwal Zawodów będący promocją prowadzonych w szkole kierunków kształcenia.
– W 2013 roku powstało Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a dokładnie dziesięć lat temu wymyśliliśmy taką formę reklamy naszych zawodów. Była to forma, w której chcieliśmy nie tylko rozdawać ulotki, ale pokazać prostą próbę pracy w danym zawodzie i pokazać te czynności – mówi Zbigniew Zalas, dyrektor CKZiU przy ul. Kilińskiego.
Festiwal Zawodów organizowany jest zawsze jesienią, gdy uczniowie klas ósmych szkół podstawowych stoją przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Impreza zwraca uwagę na kierunki, nauka w których odbywa się w szkołach przy ul. Kilińskiego i Legionów. W nowym roku szkolnym pojawią się tu trzy nowe: technik awionik, technik budownictwa kolejowego i technik gospodarki nieruchomościami. Luka pokoleniowa w wielu zawodach wciąż istnieje, ale dziś 56 procent uczniów szkół średnich kształci się w szkołach technicznych.
– Jestem dumny z naszych CKZiU, ale dziś chcę podkreślić rolę Centrum przy ul. Kilińskiego. Wszystko, co tu widzimy jest dowodem na to, że jest to szkoła innowacyjna, patrząca w przyszłość, elastyczna i dostosowująca się do zmieniających się warunków na rynku pracy i zmieniających się metod kształcenia. To najważniejsze, aby uczniowie zdobywali i wiedzę, i umiejętności, które pozwolą im się odnaleźć na rynku pracy – mówi zastępca prezydenta Sosnowca Michał Wcisło.
W czasie Festiwalu Zawodów tradycyjnie uhonorowano także Mistrzów Zawodu z poszczególnych szkół wchodzących w skład CKZiU. W tym roku zostali nimi Dorota Białas (technik spedytor), Agnieszka Wnuk (technik lotniskowych służb operacyjnych), Karol Sieraczyński (technik eksploatacji portów i terminali), Daniel Błędziński (technik mechanik lotniczy), Nicola Nowak (technik transportu kolejowego), Wiktor Koza (technik pojazdów kolejowych), Maksymilian Klimek (technik elektryk), Hubert Zagził (technik energetyk), Olek Wójcik (technik grafiki i poligrafii cyfrowej), Piotr Królczyk (technik geodeta), Natalia Wachowicz (technik logistyk), Piotr Rzepczyński (technik pojazdów samochodowych), Antoni Nowak (technik mechatronik), Jakub Jakóbczyk (technik spawalnictwa), Marcin Wojtaszczyk (mechanik pojazdów samochodowych), Patryk Gocek (elektromechanik pojazdów samochodowych), Oliwier Adamczyk (kierowca mechanik), Dominik Rokicki (technik budownictwa), Kamil Raczyński (technik architektury krajobrazu), Maja Wasilewska (fryzjer), Wojciech Tokarczyk (pracownik pomocniczy mechanika) oraz Marcel Modelski (cukiernik).