Na dachu Żylety, czyli siedziby Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego powstała Stacja Czytania Krajobrazu. To inicjatywa Zespołu Badań Krajobrazowych kierowanego przez prof. UŚ dr hab. Urszulę Mygę-Piątek. Pracownicy Zespołu Badań Krajobrazu (dr inż. Anna Żemła-Siesicka, dr Katarzyna Pukowiec-Kurda, dr Michał Sobala oraz dr hab. Jerzy Nita opracowali koncepcję merytoryczną i graficzną stacji. Jak przekazuje Uniwersytet Śląski, panoramiczne plansze opisują strukturę i fizjonomię krajobrazu widocznego z dachu budynku wydziału. Zamontowano także barwne szklane tafle, na których przedstawiono zróżnicowane metody obserwacyjne i interpretacyjne krajobrazu.
– To pierwsza stacja czytania krajobrazu. To swoista platforma widokowa wyposażona w panoramiczne tablice informacyjne – wyjaśnia prof. UŚ dr hab. Urszula Myga-Piątek. – Pokazujemy, co widać z dachu Żylety, a na planszach różne metody badawcze. To swoisty język komunikacji z krajobrazem. Myślę, że dobrze wykorzystaliśmy nasz budynek – wysokość i możliwość obserwacji na wszystkie strony świata – dodaje.
Stacja ma służyć studentom wszystkich kierunków Wydziału Nauk Przyrodniczych, ale również wszystkich kierunków Uniwersytetu Śląskiego. Naukowcy z Żylety chcą też, żeby z tej możliwości poznania krajobrazu korzystali uczniowie szkół z całego regionu.
Platforma widokowa to I etap całego projektu. W drugim na szczycie Żylety zamontowane mają zostać kamery, obraz z których będzie transmitowany on-line na ekrany, które zostaną umieszczone na dole i będą dostępne dla wszystkich mieszkańców.