Wszystkiego najlepszego, mistrzu!
Benefis słynnego kreatora mody, stylisty oraz współtwórcy legendarnej Mody Polskiej – Jerzego Antkowiaka, odbył się 20 maja w Teatrze Zagłębia.
W ten sposób uczniowie CKZiU w Sosnowcu – Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru uczcili 80. rocznicę urodzin jubilata oraz 10-lecia współpracy z mistrzem. Jubilat, w znakomitym nastroju, sypał anegdotami i opowiadał historie o swojej wieloletniej przygodzie z modą, projektowaniu ubrań i budowie modowego imperium.
– To ja wszedłem w imperium. Moda Polska była wspaniałą legendą na tamte czasy, ale w epoce raczkującego kapitalizmu to była firma państwowa, socjalistyczna, która nie miała racji bytu w nowych czasach – opowiadał. – W moich czasach szyło się ubrania na modelki. Przychodziły modelki na miary. A teraz wygląda to zupełnie inaczej. Rozmawiałem na ten temat z Tomaszem Ossolińskim, który przyznał, że on teraz szyje po prostu ubrania na słupa, na manekin. A te modelki, zapytałem. To mi korporacja przywozi, odparł. I tak pozwalasz na to, by te twoje ciuchy ktoś zakładał, ale tu trzeba kołnierz postawić, poprawić? Dziwiłem się. Ale teraz tak po prostu jest. Tamta moda to była moda dla żywych ludzi. Modelki chodziły, rozmawiały, czasem się uśmiechały, wygłupiały. Zdarzało się, że Małgośka Niemen mówiła: jakieś takie mieszczańskie ubranie mam na sobie, to nie jest w moim stylu. Ja mówiłem: okpij to po prostu, że mamuśka cię ubrała w strój kościołowy, a tobie on nie pasuje. A teraz to modelki idą i idą, i pewnie nie wiedzą, co na grzbiecie mają – stwierdził.
W trakcie jubileuszu odbyły się m.in. także prezentacja autorskiej kolekcji Jerzego Antkowiaka oraz prezentacja artystyczna w formie pokazu mody „MY 2015″ kolekcji autorstwa uczniów. Nie zabrakło serdecznych życzeń, gratulacji i prezentów od licznie zgromadzonych gości. Jerzy Antkowiak został także honorowym nauczycielem Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu, a jego nominacji dokonał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Jerzy Antkowiak ukończył Wydział Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1961 r. rozpoczął jako projektant w Modzie Polskiej. W 1968 r. wraz z piątką projektantów stworzył nowy zespół Mody Polskiej. W latach 70. Dom Mody Polskiej był członkiem „Chambre Syndicale de la Haute Couture”. Od 1979-do 1985 roku Jerzy Antkowiak był dyrektorem ds. wzornictwa w Modzie Polskiej.