Sprawdź gdzie można skorzystać z darmowej porady prawnej
Program bezpłatnej pomocy prawnej działa już od stycznia. Wsparcie można uzyskać aż w ośmiu punktach na terenie całego miasta.
Osoby mogą liczyć na zrozumiałą informację o obowiązujących przepisach prawych, przysługujących im uprawnieniach i ciążących obowiązkach, propozycję rozwiązania problemu prawnego, pomoc w przygotowaniu pism, np. o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Osobami uprawnionymi do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej są m.in. osoby, które nie ukończyły 26 lat lub ukończyły 65 lat; osoby, którym w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej i wobec których w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia; osoby, które posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny; osoby, które posiadają ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego lub osoby, które w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej będzie musiała przedłożyć określone dokumenty lub okazać np. ważną legitymację czy Kartę Dużej Rodziny i złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, zawierające klauzulę o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Porady są udzielane przez cały tydzień, w większości przez adwokatów i radców prawnych, od poniedziałku do piątku przez kilka godzin, m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. 3 Maja, Baczyńskiego, Rzeźniczej, Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Zegadłowicza, Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Kraszewskiego czy Domie Pomocy Społecznej nr 1 przy ul. Andersa.