W drugiej połowie roku rozpoczną się prace adaptacyjne obiektów na terenie dawnej KWK Kazimierz-Juliusz. Na projekt Kazimierz OdNowa miasto pozyskało około 70 milionów złotych dofinansowania ze środków unijnych. W jego ramach w pokopalnianych budynkach mają powstać m.in. żłobek, przedszkole i część historyczna upamiętniająca sosnowieckie i zagłębiowskie kopalnie węgla kamiennego.
– To świetnie napisany i bardzo dobrze przygotowany projekt, który zmieni oblicze tej części miasta. Mamy takie poprzemysłowe blizny, które stanowią swoistą wyrwę w tkance miejskiej. Ten projekt przywróci ten teren miastu i mieszkańcom – podkreśla Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
– Prace nad tym obiektem trwały wiele lat. Rozmawialiśmy z mieszkańcami, żeby to miejsce odzyskało funkcje już nie kopalniane, przemysłowe, ale służyło mieszkańcom. Niedaleko jest dom kultury, który otrzymał nowe życie dzięki funduszom europejskim, tutaj powstaną z kolei m.in. przedszkole i żłobek – dodaje Anna Jedynak-Rykała, przewodnicząca Rady Miejskiej.
KWK Kazimierz-Juliusz była jedną z pięciu sosnowieckich kopalń węgla kamiennego funkcjonujących do początku lat 90. Przetrwała też z nich wszystkich najdłużej. Symboliczna ostatnia tona węgla wyjechała stąd na powierzchnię prawie dziesięć lat temu – 29 maja 2015 roku. W listopadzie 2020 roku miasto Sosnowiec przejęło od Spółki Restrukturyzacji Kopalń część pokopalnianych działek wraz z częścią niewyburzonych jeszcze budynków: kompleksem bhp z dawnym biurowcem, nadszybie i wieżę dawnego szybu Kazimierz I i jego maszynownię, stację ratownictwa górniczego oraz jeden z magazynów.
W 2023 roku miasto podpisało umowę z biurem projektowym PAS Projekt umowę na koncepcję zagospodarowania przejętych od SRK budynków. Warto dodać, że to biuro specjalizujące się w architekturze poprzemysłowej, zaprojektowało bowiem udanie rewitalizację dawnej kopalni Julia (w czasach PRL KWK Thorez) w Wałbrzych dziś będącą świetną marką pod nazwą Stara Kopalnia. W ramach projektu Kazimierz OdNowa w budynkach mają zostać zlokalizowane m.in. żłobek, przedszkole, biura pod wynajem, mała gastronomia, ale również część wystawiennicza poświęcona historii sosnowieckiego górnictwa. Na przełomie 2024 i 2025 roku do Sosnowca dotarła informacja o przyznaniu dofinansowania w wysokości 70,1 miliona złotych ze środków europejskich. Całościowy kosztorys szacuje się na około 90 milionów złotych. Wkład własny pochodzić będzie ze środków gminy Sosnowiec. Prace rewitalizacyjno-adaptujące powinny się zakończyć do końca 2027 roku.
– To kolejna dobra informacja dla tej dzielnicy. Zmiany, które zachodzą w tej dzielnicy są możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy z urzędem marszałkowskim. Te wszystkie przemiany nie byłyby też możliwe bez środków z Unii Europejskiej. Wiele już zmieniło się na terenie tej dzielnicy i to dobry przykład przemian. Jeśli chodzi o samą kopalnię, to w bieżącym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg. Myślę, że w II połowie bieżącego roku prace będą już rozpoczęte. Chcę podziękować wszystkim pracownikom Urzędu Miejskiego, spółek i jednostek miejskich, którzy przyczyny się to tego, że ten projekt realizujemy. Jestem przekonany, że z nowego oblicza tego miejsca Kazimierz Górniczy i cały Sosnowiec będzie dumny – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.