Uczniowie sosnowieckich podstawówek na deskach teatru
8 czerwca w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie odbyła się premiera musicalu „Próba Generalna”, w którym wystąpili uczniowie Szkół Podstawowych nr 1 i 10 w Sosnowcu.
W organizację wydarzenia włączyła się Wyższa Szkoła Humanitas i Sosnowiecki Uniwersytet Dziecięcy.
Jak mogą wyglądać ostatnie godziny przygotowań w słynnych teatrach Minskoff czy Mogador? Ogrom pracy, trochę stresu, panika, intrygi, łzy? Młodzi uczniowie brawurowo wcielili się w swoje role, wciągając całą publiczność w swoją akcję, powodując śmiech i radość, łzy i smutek. Udowodnili, że drzemie w nich obiecujący potencjał artystyczny.
– Na scenie pojawiło się niemal 50 aktorów, wokalistów, tancerzy i instrumentalistów. Wszyscy dali z siebie wszystko, stwarzając niesamowitą atmosferę. Sięgnęliśmy po repertuar, który na pierwszy rzut oka wydawał się dzieciom nieatrakcyjny, a nawet nieznany. Ku mojemu zaskoczeniu, nie tylko znakomicie zaadaptowały starsze i znane utwory, ale nadały im także świeżości i polotu. Usłyszeliśmy utwory Zauchy, kompozycje z musicalu Romeo i Julia czy Grease z polskimi tekstami – mówi Zuzanna Pycia, nauczyciel języka angielskiego w SP nr 10 oraz trenerka wokalna i taneczna.
Musical „Próba Generalna” to przykład, jak wiele do powiedzenia i pokazania w formie scenicznej ekspresji mają sosnowieccy uczniowie. Trudne relacje, konflikty, kłótnie i brak akceptacji przestają dzielić, gdy bohaterowie realizują swoje pasje w formie tańca, muzyki i śpiewu. Twórcy musicalu pokazali, że warto dążyć do swoich marzeń, zachowując wartości i zasady etyki.
– Jestem dumny z moich aktorów. Po prostu chciałem, żeby to zagrali pięknie, dla siebie, żeby bawili się na scenie, czerpali przyjemność z gry, a jednocześnie, by pokazali to wszystko, co wypracowali w czasie dziesiątek godzin prób. To, co zrobili, przerosło moje oczekiwania. Widziałem naturalność, zabawę, swobodę, pomysłowość, śmiałość, ale też czujność i dyscyplinę. Cieszę się, że mogłem z nimi pracować, bo nauczyłem się przy nich bardzo dużo. Być może dla niektórych z nich spektakl ten będzie początkiem wielkiej przygody z teatrem… Jeśli los sprawi, że spotkamy się znów razem na scenie, z prawdziwą przyjemnością będę pracować z nimi kolejny raz – mówi Aleks Stiller, nauczyciel religii w SP nr 1 oraz reżyser przedstawienia.
Wielkie brawa należą się także Krystynie Bator-Ślęzak, nauczycielce muzyki w SP nr 1, która przygotowała scenografię, kostiumy oraz oprawę instrumentalną na żywo. Uczniowie stworzyli prawdziwą orkiestrę, grając żywiołowe tango.
– Myślę, że współpraca naszych szkół przyniosła wspaniałe efekty. Dziękuję serdecznie Gabrielowi Gietzskiemu, dyrektorowi Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, nauczycielom obu szkół oraz rodzicom, którzy dzielnie z nami przez te pół roku współpracowali. To naprawdę wielkie przedsięwzięcie pokazało, jak ogromny talent mają nasi uczniowie. Wierzę, że zobaczymy ich na deskach wielu teatrów w Polsce i na świecie. Kto wie, może rośnie nowe pokolenie broadwayowskich artystów… – podsumowuje Małgorzata Wierzbicka, dyrektor SP nr 10 w Sosnowcu.
Wszyscy, którzy nie widzieli jeszcze „Próby generalnej” będą mieli okazję podziwiać młodych aktorów, muzyków i tancerzy na sosnowieckich scenach już jesienią.
„Próba Generalna”
Reżyseria: Monika Potrzebowska, Aleks Stiller
Scenariusz: Monika Potrzebowska, Aleks Stiller
Przygotowanie wokalne i choreografia: Zuzanna Pycia
Scenografia, Kostiumy, przygotowanie instrumentalne: Krystyna Bator-Ślęzak
Teksty piosenek: Oliwia Kobuszewska
Aktorzy: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nr 10 w Sosnowcu.
Fot. Naświetleni
Źródło WSH Sosnowiec