Najwyższej jakości sprzęt, mammograf cyfrowy Giotto Class, wart prawie 700 tys. zł, został zakupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie służył pacjentkom Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o. Inwestycja została połączona z modernizacją pracowni rentgenowskiej i mammograficznej.
Zakupiony sprzęt umożliwia przeprowadzenie badania kilkukrotnie szybciej niż do tej pory, zapewniając przy tym większą wygodę pacjentek. Aparat można dostosować do pozycji badanej osoby, co zapewni bardziej komfortowe przeprowadzenie badania w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Co więcej, dawka promieniowania w nowym mammografie jest nawet o 50 procent mniejsza w porównaniu do dotychczasowego aparatu analogowego.
– Zakup ultranowoczesnego cyfrowego aparatu mammograficznego i urządzenia do rehabilitacji neurologicznej z elektromiografią, a wcześniej dwóch ultrasonografów, w kwocie blisko 1,2 mln złotych, zwiększy możliwości i szybkość diagnostyki obrazowej w szpitalu, a tym samym zapewni lepszą jakość całego procesu leczenia. To kolejne z działań, które realizujemy z myślą o bezpieczeństwie pacjentów i rozwoju naszego szpitala – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o. – Dodatkowo przeprowadzony przy tej okazji remont pracowni RTG i Mammografii zapewni pacjentom i personelowi medycznemu komfort w czasie korzystania i udzielania świadczeń w nowych pracowniach szpitala.
Szpital remontuje pomieszczenia, w których wykonywane są badania obrazowe. W pomieszczeniach zostanie m.in. zainstalowana kabina dla pacjentów, a także wentylacja mechaniczna w pracowni RTG oraz klimatyzacja w sali mammografu.
To już kolejny nowoczesny sprzęt diagnostyczny, który trafił do szpitala. W czerwcu w szpitalu otwarta została nowa pracownia rezonansu magnetycznego, która mieści się na pierwszym piętrze lecznicy przy ul. Zegadłowicza. Dodatkowo szpital zakupił aparat USG VIVID T8 umożliwiający diagnostykę pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi oraz USG Canon APLIO dla Oddziału Neurologii, pozwalający na dokładną ocenę przyczyn i wydolności krążenia mózgowego oraz kwalifikację pacjentów do zabiegów wewnątrznaczyniowych w przypadkach udaru niedokrwiennego. Sosnowiecki szpital otrzymał też dofinansowanie na zakup urządzenia rehabilitacyjno -diagnostycznego do wczesnej rehabilitacji neurologicznej z elektromiografią, które zostanie przeznaczone na potrzeby Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo -Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2022 prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia.
Fot. arc Sosnowiecki Szpital Miejski sp. z o.o.