Na miarę XXI wieku
Nowoczesny, lekki, przestronny i jasny, a jednocześnie lekko futurystyczny obiekt, którego charakterystyczną częścią są przypominające rozchylające się kielichy kwiatów, przygotowujące się do zebrania rosy…
Tak, według wstępnych założeń, ma wyglądać zmodernizowane Egzotarium w Parku Kruczkowskiego, który także zostanie przebudowany i będzie pełnił funkcję rodzinnego ogrodu. Koncepcja przebudowy Egzotarium, przygotowana przez krakowskie biuro ARUP, które ma na swoim koncie takie projekty jak m.in. Złote Tarasy w Warszawie czy dworzec w Katowicach, została przedstawiona podczas ostatniego śniadania prasowego.
– To jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców Sosnowca inwestycji, która ma być realizowana w naszym mieście. Już od pewnego czasu trwały prace projektowe. Obecnie przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na dokumentację techniczną – zapowiada Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca.
Głównym celem przebudowy Egzotarium jest utrzymanie większości obecnie znajdujących się w Egzotarium roślin i zwierząt oraz wzbogacenie posiadanej kolekcji o gatunki o dużych walorach edukacyjnych i służących ochronie gatunkowej. Egzotarium jest odwiedzane każdego roku przez około 25 tysięcy osób rocznie. – Liczymy, że po przebudowie tego obiektu liczba odwiedzających osiągnie 70 tysięcy rocznie i będą przyjeżdżać do nas nie tylko mieszkańcy Zagłębia, ale także mieszkańcy spoza regionu – mówi Mateusz Rykała.
Główna bryła budynku o bokach 71,5 metry na 35 metrów ma w najwyższym miejscu wysokość 25 metrów. Krótsze boki elewacji zostały obniżone, przez co bryła nabrała dynamizmu. Duża wysokość budynku została również optycznie zmniejszona, poprzez zastosowanie nasypów wzdłuż budynku. Wnętrze Egzotarium podzielono na trzy strefy klimatyczne – tropikalną, śródziemnomorską oraz pustynną. Część ekspozycji oraz szereg funkcji dodatkowych umieszczono w nieregularnie ukształtowanych trzykondygnacyjnych obiektach – wyspach. Najwięcej przestrzeni zajmuje ekspozycja roślinna, która przeplata się z ekspozycją zoologiczną. System kładek i tarasów pozwala na oglądanie roślinności z różnych wysokości. Dużą atrakcją będzie zbiornik wodny, znajdujący się w strefie tropikalnej, który można podziwiać, zarówno znad lustra wody, jak i – poprzez akrylowe przeszklenie – z pochylni wzdłuż całego zbiornika. W budynku znajdują się także sala edukacyjno-laboratoryjna, sala audiowizualna, kawiarnia, część administracyjna, kompleks akwariów, bank nasion, zaplecze sanitarne dla zwiedzających oraz zaplecze socjalne.
– Zaplanowaliśmy powstanie dynamicznej bryły z lekko obniżonymi ścianami bocznymi, stawiając jednocześnie na lekkość konstrukcji. Przestrzeń ma być jasna, przejrzysta i otwarta Powierzchnia zabudowy będzie podobna do obecnej, ale znacznie powiększyliśmy powierzchnię użytkową. Ekspozycję będzie można oglądać z różnych poziomów, a w środku zaplanowaliśmy m.in. powstanie kawiarni, gdzie będzie można wypocząć i miło spędzić czas – wyjaśnia Jacek Zalewski, przedstawiciel firmy ARUP.
Realizację projektu przewidziano na lata 2016-2018. Na podstawie tej koncepcji gmina już w tym roku ma przeprowadzić przetarg na dokumentację techniczną. Budowa wystartuje nie wcześniej niż w drugiej połowie 2017 roku i ma się zakończyć jeszcze w tej kadencji.
Koszt budowy, według wstępnych szacunków, wyniesie co najmniej 40 milionów złotych. Inwestycja ma być współfinansowana ze środków unijnych w kwocie około 18 mln zł, ale gmina będzie starać się o otrzymanie środków z innych funduszy i programów.