Nowoczesną pracownię do nauki zawodu dyżurnego ruchu kolejowego zyskali uczniowie kierunków kolejowych sosnowieckiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. W budynku przy ul. Kilińskiego 31 – dawnej Kolejówce – to kolejne nowoczesne miejsce do nauki po oddanym w ubiegłym roku terminalu lotniczym.
Symulator powstał w oparciu o komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym będącym najnowocześniejszym rozwiązaniem technologicznym stosowanym w Europie. Produkt powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu pasjonatów kolejnictwa jak i osób, dla których zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym jest priorytetem. Projekt obejmował przygotowanie sali, stanowisk oraz oprogramowania potrzebnego do szkolenia przyszłych dyżurnych ruchu w oparciu o komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań oferowanych na rynku polskim. Wykonawcą symulatora jest gliwicka firma Dapanor Sp. z o.o.
– Pracownia pozwoli naszym uczniom pozyskać umiejętności prawidłowego prowadzenia ruchu kolejowego również w sytuacjach kryzysowych. Działa to tak, że uczeń ma zobrazowanie całej stacji i wie, w jaki sposób ten pociąg będzie się poruszać przez stację, ale jego najważniejszym zadaniem jest poprowadzenie tego pociągu do najbliższej stacji w sposób najbezpieczniejszy i zgodny z procedurami – mówi Jonatan Biela, nauczyciel z sosnowieckiego CKZiU.
Pracownia to kilka stanowisk komputerów, każde z których stanowi osobną stację lub inny posterunek ruchu, a pomiędzy nimi jeżdżą pociągi. Zadaniem uczniów jest m.in. ustawienie zwrotnic i świateł semaforów tak, by ruch był płynny, ale i bezpieczny. Dzięki nowej pracowni uczniowie mają możliwość nauki praktycznej, do tej pory odbywało się to głównie w sposób teoretyczne poprzez wypełnianie tzw. książek ruchu dyżurnego ruchu. Teraz uczyć się będą w taki sposób, w jaki pracuje się na prawdziwej nowoczesnej nastawni czy centrum sterowania ruchu.
– Takie pracownie gwarantują najwyższą jakość wykształcenia i wyszkolenia – podkreślał Ignacy Góra, szef Urzędu Transportu Kolejowego, który razem z Anną Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej przeciął wstęgę nowej pracowni.
– Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest jednym z liderów pozyskiwania środków unijnych nie tylko na infrastrukturę, ale na zajęcia edukacyjne. Tych pracowni powstało tutaj wiele. Warto do tej szkoły chodzić, bo uczenie się na prawdziwych urządzeniach jest najważniejsze, aby przygotować nas do pracy w zawodzie – zaznaczała Anna Jedynak.
W sosnowieckim CKZiU przy ul. Kilińskiego 31 – w Technikum nr 4 Transportowym – kształcenie uczniów w branży kolejowej odbywa się w dwóch kierunkach.
– To technik transportu kolejowego, czyli zawód, w którym kształcimy już od 65 lat. W tym roku wprowadziliśmy do oferty technika mechanika kolejowego. To kierunek, który funkcjonuje od dwóch lat w klasyfikacji zawodów. Do tej pory nabory są w dwóch szkołach na Wybrzeżu. Zobaczymy, czy w tym roku uczniowie do nas przyjdą – mówi Ewa Bartosińska, wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. – To, co mamy z naszej bazy dydaktycznej – zarówno symulator dyżurnego ruchu, jak i symulator lokomotywy EU07 i nasza makieta – to te elementy, które wzbogacają kształcenie teoretyczne o element praktyczny – dodaje.