Sobota 2 grudnia będzie pierwszym dniem oficjalnego funkcjonowania nowego Egzotarium. Chociaż większość roślin została już posadzona, a część zwierząt już znajduje się w nowych akwariach i terrariach, to wciąż trwają przygotowania do oficjalnego udostępnienia tego miejsca dla zmierzających.
Nowy obiekt poza nazwą nie przypomina w niczym starego Egzotarium, które oddano do użytku w latach pięćdziesiątych XX wieku. Budowa, która rozpoczęła się w 2020 roku jest już praktycznie zakończona, jednak, aby udostępnić szklany obiekt mieszkańcom, potrzebne jest zakończenie wszystkich prac.
– Ten obiekt na pewno będzie promował nie tylko nasze miasto, ale i cały region. To dzięki wsparciu środków europejskich udało nam się doprowadzić do tej wspaniałej metamorfozy – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. – Nowe Egzotarium to przypomnienie jak ważne są środki europejskie i jak ważne jest, żeby do nas trafiały – dodaje.
Egzotarium funkcjonować będzie teraz jako Centrum Edukacji Ekologicznej, które skupiać będzie nie tylko szklany budynek, ale i Park Bioróżnorodności im. Fusińskiego. Dzięki temu młodzi ludzi i nie tylko w Sosnowcu będą mogli dowiedzieć się nie tylko, jak wygląda przyroda w różnych strefach klimatycznych, ale też poznać przyrodę rodzimą, tę znad Czarnej Przemszy.
Budowa nowego Egzotarium pochłonęła prawie 70 milionów złotych, z czego około 15 milionów złotych to wsparcie ze środków Unii Europejskiej.
– Jeśli ktoś dzisiaj mówi, że środki europejskie są Polsce niepotrzebne, jest zwykłym kłamcą i manipulantem. My tych środków potrzebujemy, bo takich inwestycji jak Egzotarium mogłoby powstać jeszcze więcej – mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.