Tradycje włókiennictwa w Sosnowcu sięgają XIX wieku lat. Wielkie zakłady związane z tą gałęzią gospodarki już nie istnieją, ale branża odzieżowa w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego wciąż jest żywa, m.in. dzięki Technikum Stylizacji i Projektowania Ubioru w CKZiU przy ul. Grota-Roweckiego. Teraz w Sosnowcu powstanie jedyne w Polsce Centrum Mody, które będzie platformą szkoleń i zdobywania umiejętności nie tylko dla uczniów, ale i osób spoza szkoły.
– W Sosnowcu powstanie ośrodek, który będzie pomostem między edukacją a biznesem. Będzie to odpowiedź na potrzeby konkretnych pracodawców poprzez informacje dotyczące zdobywania nowych kompetencji – mówi Elżbieta Czernik, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.
Stolica Zagłębia Dąbrowskiego, chociaż kojarzy się z górnictwem i hutnictwem, ma również wielkie tradycje włókiennicze. Założone jeszcze w XIX wieku przez Dietlów i Schoenów przędzalnie jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych działały jako Politex i Intertex, chociaż ostatecznie nie odnalazły się w nowych warunkach rynkowych. Dziś w Sosnowcu, w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, działa Technikum Stylizacji i Projektowania Ubioru, które kształci specjalistów z branży mody. Jego przedłużeniem i uzupełnieniem ma być Centrum Mody, które ma powstać w budynku dawnego Zespołu Szkół Włókienniczo-Odzieżowych przy ulicy Władysława Warneńczyka.
– Na dole w sali gimnastycznej powstanie automatyczna krojownia, gdzie będą kształtowane umiejętności z zakresu wykrawania surowców. To umiejętność, która jest obecnie niezbędna w przemyśle. Będzie też kreatywne studium mody i stylizacji, będą porady. Osoby, które nabędą te umiejętności, będą mogły samodzielnie funkcjonować na rynku pracy – opowiada o nowym miejscu Elżbieta Czernik. – Dotychczasowy model szkolnictwa branżowego postrzegany był jako źle realizowany. Centrum Mody ma być przestrzenią do wyrównywania kompetencji i umiejętności dla tych absolwentów, którzy kończą edukację. To będzie poligon, gdzie będzie można kształtować umiejętności związane bezpośrednio z potrzebami rynku – dodaje.
Prócz automatycznej krojowni w Centrum Mody będzie też przestrzeń na laboratoria: techniczno – technologiczne, technik komputerowych oraz konstrukcji, projektowania i modelowania. Nie zabraknie też miejsca na kreatywne studio mody i stylizacji. Zakupione zostaną także maszyny, sprzęt, urządzenia techniczne i materiały eksploatacyjne w zakresie związanym z funkcjonowaniem centrów, odpowiadający najnowszym technologiom dla branży przemysłu mody. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Na projekt pozyskano 10,7 miliona złotych dotacji. Koszty związane z utworzeniem w Sosnowcu Centrum Mody to 6 milionów złotych. Pozostałe fundusze (4,6 mln zł) placówka przeznaczy na rozwój umiejętności zawodowych nie tylko uczniów ale również studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich oraz innych osób dorosłych w dziedzinie mody w ramach szkoleń zawodowych. Prace adaptacyjno-remontowe mają się rozpocząć już niebawem i potrwać do czerwca 2024 roku. Do tego czasu nowa jednostka ma być też wpisana do systemu edukacji.
– Mam nadzieję, że to tutaj wszyscy najlepsi ludzie związani z modą będą się szkolić i korzystać z naszej współpracy, a nasza sosnowiecka i nie tylko młodzież będzie tu uzyskiwać takie umiejętności, że ludzie wykształceni w Sosnowcu będą projektować modę nawet w Mediolanie – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.