Całkowicie zmienić się mają bulwary nad Czarną Przemszą między dworcem autobusowym i restauracją a II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater. Znamy już założenia prac, którymi zajmie się Miejski Zakład Usług Komunalnych. Miasto chce rozpisać przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj i będzie się starało o dofinansowanie prac przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Park jest dzisiaj oazą spokoju. Są tutaj ławki, plac zabaw czy zegar słoneczny zrealizowany przez kilku laty w ramach budżetu obywatelskiego. Nie da się ukryć, że niektórym jego miejscom przydałaby się rewitalizacja. Taki właśnie cel mają prace, których koncepcje opracowano w Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych, a które mają przywrócić walory estetyczne tego terenu oraz stworzyć miejsce dla edukacji mieszkańców, które będzie też przydatne zwierzętom.
– To nie rewitalizacja, ani remont, tylko naprawdę duża inwestycja – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Marcin Jakubczak, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych podkreśla, że koncepcja przede wszystkim starała się nie ingerować zbytnio w istniejący układ alejek i skupiać się będzie na kontynuacji ciągu spacerowo między Parkiem Sieleckim a Parkiem Harcerskim.
– Najważniejsza będzie centralna aleja, która zostanie zmodernizowana. Nasadzimy tam kilka tysięcy roślin – głównie bylin całorocznych i wielosezonowych, które będą cieszyć oko przez wiele lat. Pojawią się tutaj m.in. budleja Dawida, trzcinniki i złocienie, ale też brzoza pożyteczna czy sosna górska. Rewitalizacja zakłada też nasadzenie nowych drzew i pielęgnację starego drzewostanu – zapowiada Marcin Jakubczak.
W parku nad Czarną Przemszą ma zostać zastosowany zabieg, który już wcześniej wykonano na skwerze Danuty Siedzikówny „Inki”. Chodzi o stare drzewa, których korzenie zaczynają pokazywać się już nad ziemią. Aby zniwelować to zjawisko, ma zostać podniesiony poziom chodników, co pozwoli na powrót w to miejsce eleganckich trawników.
– Chcemy też w tym miejscu postawić budki dla owadów i budki lęgowe. Powstaną też tablice edukacyjne, które będą tworzyć ścieżki edukacyjne dla mieszkańców – dodaje Marcin Jakubczak.
Inwestycja nie zapomni też naturalnie o mieszkańcach. Uzupełniona zostanie bowiem mała architektura. Pojawią się tu nowe ławki typu pomorskiego, jakie już teraz zobaczyć można w Parku Sieleckim i na bulwarach.
Szacunkowy koszt rewitalizacji to niemal 1,7 miliona złotych. Miasto chce rozpisać przetarg w formule Zaprojektuj i Wybuduj i będzie się starało o dofinansowanie tych prac z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.