Scena Teatru Zagłębia stanie się trybuną, na której zabrzmi mocny głos wolnej Ukrainy.
Rok temu, 24 lutego 2022 roku, Europa wstrzymała oddech. Cios, jaki spadł na Ukrainę odczuliśmy jak wymierzony w każdego z nas.
Koszmar wojny, która trwa już rok, wiele nas nauczył – dzięki Ukrainkom i Ukraińcom poznaliśmy prawdziwe znaczenie pojęć takich jak „wolność”, „honor” czy „niepodległość”.
– 24 lutego roku 2023 mamy obowiązek przede wszystkim słuchać – oddać głos Ukrainkom i Ukraińcom. Bo to ich głos tego dnia powinien brzmieć najdonioślej – głos bohaterek i bohaterów walki o najważniejsze wartości – mówi Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia.
Dlatego w piątek 24 lutego o godz. 18.00 zapraszamy na opowiadający o wojnie, emigracji i moralności przejmujący, bo złożony z głosów ukraińskich kobiet, monodram „Ona wojna”.
Po spektaklu zapraszamy do teatralnej kawiarni na dyskusję z jego twórczyniami oraz twórcami.
***
„ONA WOJNA” to przejmujący monodram złożony z głosów ukraińskich kobiet i dziewczyn. To opowieść o wojnie, emigracji, nierównościach, o moralności i próbie poradzenia sobie z wszechogarniającym kryzysem – także tym osobistym.
Czy strach, ból, nienawiść i odwaga mają płeć? Czy – i jak – wojna podważyła zwyczajowe wyobrażenie płci i zakwestionowała tradycyjne role społeczne? „Ona wojna” to poruszająca i osobista wypowiedź Svitlani Melnyk (aktorki i współautorki scenariusza), poprzez videoart uzupełniona głosami ukraińskich kobiet. To wielogłos, z którego wyłania się nieoczywisty portret dzisiejszej Ukrainy i Ukrainek.
Będący owocem współpracy Teatru Publicyst (Charków) i Teatru Varta (Lwów) spektakl w reżyserii Kostiantyna Vasiukova jest w założeniu formą walki o wolność, podmiotowość i tożsamość Ukrainy. Powstał z potrzeby wsparcia i podtrzymania życia kulturalnego w okupowanym kraju. Poprzez sceniczną dokumentację i interpretację osobistych doświadczeń Ukrainek zadaje pytania o metody samostanowienia ukraińskiego społeczeństwa podczas rosyjskiej inwazji.
Premiera monodramu „ONA WOJNA” odbyła się 15 lipca 2022 roku we Lwowskim Teatrze Lalek. Spektakl wielokrotnie gościł potem w różnych przestrzeniach Lwowa. Dzięki wsparciu finansowemu z ukraińskiego Funduszu Izolacji i Unii Europejskiej, wystawiono go również w Łucku, Iwano-Frankowsku, Odessie, Dnieprze, Charkowie i Kijowie. We wrześniu monodram zaproszono na odbywający się w Norymberdze TRIGGER Festival für Politik und Menschenrechte in Theater und Performance. W październiku z powodu ataku rakietowego odwołano występ w ramach lwowskiego Festiwalu Złoty Lew. W listopadzie w ogólnoukraińskiej telewizji Suspilne odbyła się premiera spektaklu w wersji wideo. Ukraińska Prawda uznała monodram „Ona wojna” za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych czasu wojny.
Fot. Det Paulig
Źródło: Teatr Zagłębia w Sosnowcu