Jaki powinien być „dentobus”? Wyjaśni dialog techniczny, a warunki wskaże przetarg
„Dentobus”, czyli mobilny autobus, w którym znajdą się co najmniej dwa gabinety dentystyczne, będzie jeździł ulicami miasta.
Zatrudnieni dentyści będą sprawdzać stan uzębienia uczniów sosnowieckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zanim jednak zostanie ogłoszony przetarg na zakup „dentobusu”, trzeba opisać przedmiot zamówienia, przygotować specyfikację warunków zamówienia oraz określić warunki umowy. – Szukaliśmy ogłoszeń przetargów, w których gmina zamierzała zakupić „dentobus”. Jednak nie udało nam się takich znaleźć, dlatego ogłosiliśmy dialog techniczny, który poprzedzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Do udziału w dialogu technicznym zgłosiło się dwóch oferentów – Autokontener z Kęt i Zeszuta z Radomia.
Celem dialogu technicznego jest uzyskanie informacji, m.in. jakie parametry techniczne powinien mieć pojazd specjalny, jak powinien być wyposażony i ile będzie kosztować zakup, jak i jego późniejsza eksploatacja.
Konieczność zakupu „dentobusu” wynika z badań, jakie zostały przeprowadzone w mieście. W 2015 r. przebadano w Sosnowcu 666 dzieci w wieku od 6 do 12 oraz 15-latków ze względu na „siódemki”, z czego 45 procent nich zostało skierowanych na dalsze leczenie stomatologiczne, a 14 procent skierowano na konsultacje do ortodonty. W ubiegłym roku przebadano w Sosnowcu 237 dzieci w wieku od 6 do 12 oraz 15-latków, z czego aż 76 procent z nich skierowanych zostało na dalsze leczenie stomatologiczne, a 14 procent zalecono konsultacje u ortodonty. Niestety, w ubiegłym roku zanotowano duży spadek liczby dzieci, które zostały przebadane. Na liczbę 1500 dzieci szacowanych do badań w ramach darmowego programu zgłosiło się zaledwie niecałe 16 procent.
– Kilkanaście lat temu zrezygnowano z prowadzenia gabinetów dentystycznych w szkołach, jednak prowadzone akcje profilaktyczne, badanie zębów, nie cieszą się dużą popularnością i nie przynoszą rezultatów. Nie da się ukryć, że wyniki wskazują na konieczność realizacji programu z zakresu profilaktyki próchnicy, adresowanego szczególnie do dzieci i młodzieży. Poza tym realizacja programu powinna zapewniać lepszą dostępność do gabinetu stomatologicznego, co wpłynie na większą ilość dzieci , które zostaną objęte programem badań i leczenia. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup „dentobusu”, który będzie wraz z obsługą odwiedzał po kolei sosnowieckie szkoły. To pozwoli na przebadanie niemal całej populacji dzieci i młodzieży w naszym mieście. „Dentobus” udostępnimy także seniorom, bo już wstępnie prowadzimy takie rozmowy z Radą Seniorów i nie widzimy żadnych przeszkód. Każda grupa, która się do nas zgłosi, będzie mogła skorzystać z usług, jakie oferuje „dentobus”. Chcielibyśmy, żeby pojazd został w stu procentach zagospodarowany – stwierdził prezydent.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, „dentobus” wyjedzie w trasę w przyszłym roku.