Kolejne budynki w sieci ciepłowniczej
Spółka TAURON Ciepło zamierza realizować Program Likwidacji Niskiej Emisji, który ma na celu wyeliminowanie emisji szkodliwych zanieczyszczeń, jakie pochodzą ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach.
Planowana wartość inwestycji w samym Sosnowcu ma wynieść około 56 mln zł, a do sieci ma zostać przyłączonych około 283 budynków (moc przyłączeniowa to 42 MW).W sumie spółka TAURON Ciepło planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej do 2022 roku w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.
Ostateczna wysokość nakładów inwestycyjnych zależy od przyznanego dofinansowania ze środków unijnych, o które ubiega się spółka. Decyzja w sprawie wysokości dofinansowania będzie najprawdopodobniej znana w połowie tego roku. Spółka, w ramach inwestycji, na swój koszt, doprowadzi sieć ciepłowniczą do budynku oraz zainstaluje węzeł cieplny w budynku, a koszt instalacji wewnątrz budynków będą musieli pokryć sami odbiorcy.
– Urząd Miejski w Sosnowcu zgłosił 160 budynków do przyłączenia do sieci ciepłowniczej TAURON Ciepło. Teraz pracownicy spółki analizują możliwość ich przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Wnioski na przyłączenie do sieci wpływają już także od zarządców tych budynków, a spółka na bieżąco sprawdza możliwości przyłączenia poszczególnych kamienic – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Wiadomo już, że inwestycja położenia ciepłociągu wzdłuż ulicy Modrzejowskiej ma zostać realizowana wraz z rozpoczęciem remontu ulicy przez urząd już wiosną tego roku.
Warto przypomnieć, że od 1 września ubiegłego roku w Sosnowcu działa punkt informacyjny dla mieszkańców oraz podmiotów z terenu Sosnowca, czyli spółdzielni, wspólnot oraz firm, a także indywidualnych mieszkańców, w którym można uzyskać informacje o możliwościach i metodach pozyskania środków unijnych na przedsięwzięcia z zakresu termomodernizacji, ograniczania niskiej emisji i energooszczędności. Punkt mieści się w budynku UM przy ul. Mościckiego 14.