W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu po raz kolejny odbywa się Festiwal Zawodów. Uczniowie szkoły prezentują aktualnym ósmoklasistom zawody, w których odbywa się tu nauka. Młodzież, która po nowym roku będzie musiała podjąć decyzję dotyczącą wyboru szkoły ponadpodstawowej, może też niektóre zawody poznać w praktyce.
Tegoroczny Festiwal Zawodów odbywa się po nowemu. Wcześniej, wszystkie szkoły wchodzące w skład CKZiU prezentowały swe możliwości w jednym miejscu. Teraz do miejsc, które mogli odwiedzić uczniowie podstawówek dołączyły chociażby warsztaty szkolne przy popularnej „samochodówce”.
– Chcemy nie tylko pokazać te zawody, ale również stworzyć warunki do tego, żeby młodzi ludzie ze szkół podstawowych sprawdzili swoje umiejętności i predyspozycje do różnych zawodów – mówi Jacek Górski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kilińskiego w Sosnowcu.
I to się udało, bo w pracowni kolejowej można przestawić dźwignię nastawni mechanicznej, w warsztatach szkolnych poczuć zapach smarów i olejów, a na salę gimnastyczną spojrzeć poprzez niwelator geodezyjny. W każdym z miejsc, które odwiedzali ósmoklasiści czekają też na nich specjalne zadania. Ci, którzy je wykonują, biorą udział w loterii. Swoistą reklamą poszczególnych kierunków kształcenia są też aktualni uczniowie CKZiU, którzy dzielą się informacjami ze swoimi potencjalnymi przyszłymi kolegami.
Obecni uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego to nie tylko młodzi mieszkańcy Sosnowca.
– Co roku widzimy wzrost zainteresowania wśród młodzieży nie tylko z naszego miasta, ale i z miast sąsiednich. To znaczy, że i wyposażenie, i sposób pokazywania nauki zawodu im się podoba. Myślę, że promotorami szkoły są również uczniowie – zaznacza dyrektor Górski, który potwierdza, że kształcenie techniczne po latach zastoju wraca do łask. – Wszystkie zmiany w szkolnictwie następowały bardzo wolno. Pracowaliśmy długo z pracodawcami przez ostatnie lata tłumacząc, że bez współpracy z nimi nie jesteśmy w stanie właściwie przygotować i promować kierunków zawodowych. To się zmieniło. Aktualnie pracodawcy się w to włączają. W większości naszego przemysłu kadra jest w wieku średnim i wyższym średnim, potrzebna jest więc zmiana pokoleniowa. Brakuje właśnie młodzieży. Mamy bardzo dużo kontaktów w różnych branżach. Wszyscy wskazują, że potrzebujemy dobrego przygotowania młodzieży do przejmowania obowiązków – dodaje.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kilińskiego przygotowuje wciąż swą ofertę dla aktualnych ósmoklasistów, ale nie planuje w niej rewolucji. W tym roku przygotowano nowe kierunku z branży kolejowej i energetycznej, zrezygnowano za to z diagnostyki laboratoryjnej. Cały czas popularnością cieszą się też kierunku związane z innymi rodzajami transportu, mechaniką samochodową, logistyką czy spedycja.
Drugi dzień Festiwalu Zawodów w piątek 25 listopada. CKZiU przy ul. Kilińskiego zaprasza od godz. 10 do 16.