Na sosnowieckim placu Stulecia, czyli popularnej „Patelni”, znów stanęły mobilne smogowe płuca. Ich zadaniem było sprawdzenie, jakiej jakości powietrzem oddychają sosnowiczanie. To już czwarta edycja kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to!”, która w bieżącym sezonie grzewczym odwiedzi 63 lokalizacje w dziewięciu województwach.
To nie pierwszy raz, gdy podobna akcja jest prowadzona w Sosnowcu, bo mobilne płuca gościły już w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego przed dwoma laty. – Gdy po siedmiu dniach zrobiliśmy podsumowanie, okazało się, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, aby poprawić jakość powietrza w Sosnowcu – wspomina Krzysztof Olszak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.
Jak działają mobilne płuca?
– W instalacji zamontowany jest czujnik jakości powietrza, który wyświetla to, jaka jest aktualna zawartość pyłu PM10 i pyłu PM2,5 w powietrzu, natomiast instalacja mobilna, która jest odzwierciedleniem kształtu ludzkich płuc, jest pokryta białą włókniną przepuszczalną, przez którą poprzez wentylatory przetłaczane jest powietrze – wyjaśnia Krzysztof Olszak.
Zdaniem Krzysztofa Olszaka, świadomość szkodliwego oddziaływania naszego powietrza na nasze zdrowie wzrasta dosyć mocno, natomiast ciągle brak jest edukacji energetycznej. – Ciągle mała jest promocja nowych technologii związanych z możliwością bezemisyjnego ogrzewania naszych domów i to w tę stronę powinny iść działania zarówno osób rządzących, jak również organizacji społecznych, aby uświadamiać techniczne możliwości wymiany starych kotłów, które dominują w gospodarstwach domowych na nowoczesne urządzenia jak pompy ciepła czy piece gazowe, które nie powodują tak dużego zanieczyszczenia powietrza, a wręcz często są to instalacje zeroemisyjne – mówi.
Tegoroczny test jakości powietrza w Sosnowcu nie wypadł zbyt optymistycznie. – Te dziesięć dni pokazało, że ciągle mamy problem z zanieczyszczeniem powietrza. Płuca przybrały czarny kolor, co ma być sygnałem dla mieszkańców, że trzeba przyspieszyć działania zmierzające do poprawy powietrza, promować dofinansowania i pokazywać priorytety wynikające z wymiany systemów grzewczych – zaznacza Aleksandra Rozner z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.
Środków, które można pozyskać w ramach dotacji, wciąż jest wiele. – Cały czas trwa nabór w ramach programu Czyste Powietrze. We wtorki i czwartki od 8 do 15.30 nasi pracownicy przeszkoleni przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielają mieszkańcom porad i pomagają wypełniać wnioski. Program Czyste Powietrze można łączyć z naszymi programami miejskimi, które proponuje Wydział Ekologii – przypomina Mateusz Kruk, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. jakości powietrza. – Nabór potrwa od 2 stycznia do końca września. W tym roku cieszył się dużą popularnością. W 2021 roku udało nam się udzielić ponad 500 dotacji, dzięki czemu udało się wymienić 711 pieców – dodaje.