To świetna informacja dla zmotoryzowanych mieszkańców Sosnowca. W poniedziałek 7 lutego podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy odcinka trasy S1 z Sosnowca do Mysłowic. Najważniejszym elementem tych prac będzie powstanie długo oczekiwanego węzła Klimontów w rejonie ul. Jedności, co nie tylko poprawi dostępność do trasy S1 i strefy przemysłowej na Borze, ale też odciąży istniejące węzły w rejonie ul. Lenartowicza i Orląt Lwowskich.
– Umowa dotyczy projektowania 6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 wraz z węzłem Klimontów, który będzie projektowany przez miasto Sosnowiec. To dosyć nowatorski przetarg, ponieważ prowadziła go Gmina Sosnowiec przy udziale pracowników GDDKiA. Założenie było takie, by podpisać dwie umowy, ale z jednym biurem projektów tak, by uniknąć perturbacji i kłopotów na etapie uzgadniania dokumentacji – mówi Marek Niełacny, p.o. dyrektora oddziału GDDKiA w Katowicach.
– Te zakresy są ze sobą tak powiązane, że nie sposób ich realizować oddzielnie – dodaje Michał Zastrzeżyński, wiceprezydent Sosnowca.
Miasto będzie musiało teraz zaktualizować swoją dokumentację projektową dotyczącą węzła Klimontów, który skomunikuje trasę S1 z ulicami 11 Listopada i Inwestycyjną.
– Przejście pod trasą S1 będzie odbywało się pod spodem. W ramach naszego projektu zostanie zachowana również stacja benzynowa. Będzie to pierwsze połączenie z trasą S1, które zapewni nam połączenie z układem drogowym na osi północ-południe, gdzie czas dojazdu i połączenia będzie komfortowy. Na ten moment mamy połączenia przez węzeł Porąbka w ciągu ul. Lenartowicza i węzeł Jęzor w ciągu ul. Orląt Lwowskich. Zyskamy więc bardzo dobre skomunikowanie miasta, a z drugiej strony połączymy strefę ekonomiczną z trasą S1. Odciąży to ruchliwą dziś ul. Traugutta, którą jeżdżą wszyscy pracownicy i dostawcy – wyjaśnia Dariusz Pieczka ze spółki Sosnowieckie Inwestycje.
W przyszłości z nowego węzła ma też zostać poprowadzona zupełnie nowa droga w kierunku Sławkowa. Póki co miejska część dokumentacji pochłonie 1 237 380 złotych. Część, którą finansuje GDDKiA kosztować będzie 2 760 366 złotych. Dokumentacja powinna powstać w ciągu szesnastu miesięcy od dnia podpisania umowy. Wykonawca opracowania będzie musiał wziąć pod uwagę m.in. konieczność przebudowy nawierzchni jezdni z dostosowaniem do obciążeń 11,5 tony na oś, przebudowę skrzyżowań łącznic trasy S1 z ul. Lenartowicza na ronda, budowę miejsc do kontroli i ważenia pojazdu oraz przebudowę oświetlenia drogowego.
-Bez tych inwestycji nie jesteśmy w stanie wyprowadzić ruchu samochodów ciężarowych spoza centrum miasta – podkreśla Jeremiasz Świerzawski, wiceprezydent Sosnowca. – Ten moment jest przełomowy. Współpraca jest na tyle wyjątkowa, że to bardzo kluczowa, ważna inwestycja, a przy tym technicznie skomplikowana – dodaje.
W tej chwili GDDKiA prowadzi też dwa inne postępowania dotyczące sosnowieckich odcinków trasy S1. Pierwsze dotyczy odcinka od ul. Inwestycyjnej do węzła Jęzor z wyłączeniem wiaduktu nad rzeką Bobrek i torowiskiem kolei piaskowych, który kilka lat temu wybudowano od podstaw. Ważnym elementem tego projektu będą długo oczekiwane ekrany akustyczne w rejonie ulic Biała Przemsza, Tuwima, Bronowej i Szybowej. Drugi przetarg dotyczy odcinka od węzła Jęzor w kierunku Mysłowic-Brzęczkowic.