Sosnowieckie szkoły rozpoczynają współpracę z firmą GoCloud Polska, partnerem technologicznym Google. Efektem porozumienia będzie wdrożenie regionalnej platformy edukacyjnej Google dla Edukacji we wszystkich publicznych placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto.
Google dla Edukacji to kompleksowy pakiet narzędzi obejmujący pocztę elektroniczną Gmail, komunikatory tekstowe, głosowe i wideo, współdzielone kalendarze, zarządzanie dokumentami i wiele innych elementów potrzebnych w nowoczesnej placówce edukacyjnej. Wdrożenie platformy zapewni szereg korzyści i możliwości dla dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli, pracowników Wydziału Edukacji oraz przede wszystkim dla uczniów.
– To pakiet narzędzi, który dajemy naszym placówkom i chcemy zobaczyć, w jaki sposób każda z nich go wykorzysta. Nie jest to jedna aplikacja, która ma gotowy scenariusz i zasady używania. To cały pakiet funkcji, który można dowolnie wykorzystywać – mówi Michał Wcisło, wiceprezydent Sosnowca odpowiedzialny m.in. za edukację. – Wszystkie placówki na każdym szczeblu edukacji zyskają bezpieczną przestrzeń internetową do wymiany danych, do tworzenia i przechowywania dokumentów, jak również do komunikacji. W każdej z nich Google wdroży 100 terabajtów bezpłatnej przestrzeni dyskowej zarówno do dyspozycji grona pedagogicznego, jak i wszystkich uczniów. Nasz partner wszystko wykona całkowicie nieodpłatnie – dodaje.
Skąd pomysł na takie rozwiązanie? Wielu dyrektorów szkół korzystało z różnego rodzaju platform wspierających tradycyjne funkcjonowanie oświaty. Przeanalizował to Krzysztof Dąbrowiak z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu i zasugerował, że warto skupić się na jednym wspólnym rozwiązaniu. Wybór padł na firmę Google.
Jedną z największych zalet projektu jest bezpieczeństwo danych. Dane przechowywane w ramach projektu na dyskach Google są w pełni bezpieczne, są własnością placówki, nie podlegają żadnej analizie ani profilowaniu pod kątem reklamowym, a sama usługa jest objęta umową powierzenia przetwarzania danych zawartą z Google obejmującą również wsparcie techniczne i poziom dostępności (SLA).
– Google od podstaw przeznaczony jest dla przestrzeni edukacyjnej. Tak jest już od kilku dekad. Mamy na uwadze to, żeby młodzież otrzymała dodatkowe kompetencje i uczyła się rzeczy, które są stałym elementem dzisiejszej rzeczywistości – mówili przedstawiciele GoCloud Polska.
W ramach projektu wszystkie placówki oświatowe będą miały zapewniony dostęp do bezpiecznej szyfrowanej poczty Gmail dla wszystkich pracowników co zapewni bezpieczną komunikację szkół z Wydziałem Edukacji oraz podmiotami zewnętrznymi zapewniając jednocześnie realizację zaleceń Wydziału Audytu i Kontroli Urzędu Miejskiego w Sosnowcu dla wszystkich placówek oświatowych w zakresie zapewnienia ochrony i prawidłowego przetwarzania danych, w tym danych osobowych gromadzonych w formie elektronicznej przez podległe jednostki organizacyjne m.in. w poczcie elektroniczne, w tym w szczególności umożliwi utworzenie służbowych kont email wszystkim pracownikom i tym samym zaprzestanie korzystania przez pracowników z kont prywatnych oraz kont na darmowych serwerach do celów służbowych.
Oprócz aplikacji usprawniających komunikację oraz pracę grupową, w ramach platformy Google udostępnia aplikacje i treści edukacyjne, które mogą być wykorzystywane bezpłatnie przez nauczycieli w celu wzbogacenia i uatrakcyjnienia procesu kształcenia.
Taki system od kilku lat funkcjonuje już w Szkole Podstawowej nr 23 w dzielnicy Zagórze. Jej dyrektorka Beata Bochenek przyznaje, że wszystko zaczęło się w okresie pandemii, gdy wprowadzono naukę zdalną, a używane przez wielu Teamsy okazały się bardzo przeciążone.
– Pojawiała się opcja współpracy z firmą Google. Dokonaliśmy zakupu domeny i otworzyły się drzwi, jakich nigdy wcześniej nie mieliśmy. Jesteśmy szkołą, w której uczy się średnio 300 uczniów. Dziś mogę go każdego z nich wysłać mejla nie znając nic poza ich imieniem i nazwiskiem. Mogę również wysłać mejla do całej klasy. Ten system to również ograniczenie obiegu dokumentów, bo nie trzeba ich drukować, a można tworzyć i archiwizować na dysku. System jest bezpieczny, bo gdy któryś z uczniów chce się zalogować do aplikacji spoza administrator zaraz dostaje powiadomienie – mówi dyrektor Beata Bochenek i podkreśla, że dzięki systemowi od czterech lat ma o 60 procent mniej pracy papierowej, a szkoła sporo zaoszczędziła na zakupie papieru i pomocy biurowych.