„Smutni Bracia” to dwa buki zwyczajne w odmianie „Pendula”. Mają ok. 190 lat. Mierzą 15 metrów. To potężne i malownicze drzewa, o płaczącej sylwetce oraz gęstym ulistnieniu. Nierozerwalnie związane z cmentarzem ewangelickim w Sosnowcu wchodzącym w skład Cmentarza Wielowyznaniowego przy Al. Mireckiego. W cieniu drzew swoje grobowce mają postaci ważne dla historii Sosnowca: Dietlowie i Meyerholdowie. Głos na „Smutnych Braci” można oddać, wchodząc na stronę www.drzeworoku.pl. Głosować można do końca czerwca.
Konkurs „Drzewo Roku” to propozycja dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców. – Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów – podkreślają organizatorzy konkursu.
Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim – profesor Jan Miodek.
Konkurs „Drzewo Roku” jest częścią prowadzonego od 2003 roku programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja Święto Drzewa, który zachęca do podejmowania rzeczywistych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. –Inauguruje go corocznie 10 października ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew. To dobry, łatwy i opłacalny sposób ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Od początku programu Święta Drzewa, wspólnie posadziliśmy w Polsce i na świecie blisko milion drzew – dodają organizatorzy.
Fot. UM Sosnowiec