„Perła Pogoni” jak nazwana została zabytkowa glorieta odzyskała swój blask sprzed ponad stu lat. Konstrukcja ta pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i jest ostatnim elementem oryginalnego parku Dietla. Uszkodzona została po II wojnie światowej i od tego czasu tylko niszczała, aż zaczęli interesować się nią mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021.
Oryginalna konstrukcja obejmowała glorietę wraz z schodami, które prowadziły na dach na którym znajdował się taras. Mimo, że glorieta miała zostać odbudowana zgodnie z oryginalnym wyglądem, zadecydowano, że ze względów bezpieczeństwa schody na „piętro” oraz funkcjonalny taras nie zostały odtworzone.
Pierwotnie na projekt przeznaczono 469 tysięcy złotych, finalnie całość kosztowała 524 tysiące złotych. W ramach przebudowy konstrukcja została zabezpieczona przed wodą, wilgocią i graffiti. Naprawiona została posadzka zarówno dolnego, jak i górnego poziomu, poprawione i dobudowane zostały schody do obiektu. Oprócz tego zadecydowano, że dobudowane zostaną balustrady, a wszystkie elementy historyczne jak gzymsy, frezy czy pierścienie zostaną odtworzone zgodnie z projektem oryginalnym. Przebudowane całkowicie zostały także kolumny. Budowla zmieniła także swój kolor oraz otrzymała nowe oświetlenie wraz z lampami doświetlającymi obiekt.
Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2021 roku, a zakończyły latem 2022 roku, wykonawcą projektu była bytomska firma ArtInventis, która działała pod nadzorem i pozwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – zarówno glorieta jak i cały park Dietla znajdują się pod nadzorem Konserwatora. Jak wspomina Biuro Prasowe Urzędu Miasta, całość prac przebiegała pozytywnie i współpraca na linii wykonawca-Konserwator była owocna. Także teren blisko gloriety został uporządkowany – usunięto karcze i stare elementy betonowe. Oprócz prac bezpośrednio na miejscu, pewne elementy zostały wykonane w specjalistycznych pracowniach.