19 462 złote – to rezultat zbiórki prowadzonej pod hasłem „Ku Pamięci” na sosnowieckich cmentarzach na początku listopada ubiegłego roku z inicjatywy posła Mateusza Bochenka. Dzięki zebranym środkom odrestaurowany zostanie grobowiec Stefana Mrokowskiego, pierwszego prezydenta Sosnowca po odzyskaniu niepodległości. Mrokowski pochowany został w 1929 roku na cmentarzu przy ul. Smutnej.
Stefan Mrokowski jest nazywany jednym z ojców miejskości Sosnowca. W 1900 roku, jeszcze przed nadaniem miastu praw miejskich, został tzw. nadsołtysem jednego organizmu administracyjnego, który tworzyły Stary Sosnowiec, Nowy Sosnowiec i Pogoń, a który stał się dwa lata później zalążkiem dzisiejszego miasta. Był wieloletnim radnym miejskim, a od listopada 1918 roku do stycznia 1919 roku sprawował funkcję prezydenta Sosnowca. Mrokowski angażował się też w działalność „Sokoła”, prowadził też warsztat stolarsko-mechaniczny i firmę budowlaną, która wybudowała m.in. istniejącą do dziś kamienicę przy ul. Warszawskiej 6, w której początkowo mieścił się sosnowiecki magistrat.
– Postanowiliśmy przypomnieć tę postać odnawiając nagrobek, w którym spoczywa. Towarzyszyć będzie temu także płyta pamiątkowa. W kolejnych latach będziemy starali się odnawiać kolejne nagrobki i przypominać tych, którzy zasłużyli się dla naszego miasta i dla naszego regionu – mówi poseł Mateusz Bochenek, który przyznaje, że namówienie kwestujących do udziału w akcji nie było trudne. – To wielka satysfakcja i radość, że udało się bez większych trudności namówić grupę prawie dwustu osób do tego, by wspólnie kwestować. To była młodzież, radni, przedstawiciele różnych organizacji, ale też wolontariusze, którzy zgłaszali się jako osoby prywatne. To wielka sprawa, że po raz pierwszy w mieście odbyło się takie przedsięwzięcie – dodaje.
Zbiórkę podsumowano w poniedziałek 30 maja w sosnowieckiej Mediatece. Do uczniów szkół, przedstawicieli stowarzyszeń i osób prywatnych, którzy zaangażowali się w akcję powędrowały podziękowania i pamiątkowe kubki wręczane przez posła Mateusza Bochenka i prof. Dariusza Nawrota z Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego. Można było również posłuchać koncertu w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu.