Sosnowiecki Teatr Zagłębia zyska nową scenę! Nowoczesny budynek powstanie w miejscu dotychczasowego parkingu przy ul. Teatralnej. Projekt, którego autorem jest szczecińska pracownia architektoniczna Analog, wyłoniono w drodze konkursu, który miasto zorganizowało wspólnie z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Udziałem w konkursie było zainteresowanych 35 podmiotów. Do I etapu dopuszczono 23 pracownie, spośród których prace złożyło ostatecznie osiem z nich. Z tych ośmiu do II etapu zakwalifikowano cztery projekty. Ostatecznie trzy prace otrzymały wyróżnienia, zaś zwycięzcą konkursu w głosowaniu sądu konkursowego została propozycja przygotowana przez szczecińską pracownię Analog. Budynek zaprojektował zespół w składzie Piotr Śmierzewski, Stanisław Czujkowski, Mateusz Modzelewski, Rafał Taracha, Michał Mirosławski, Szymon Pawelczuk, Igor Klyus oraz Kamila Buczkowska. Ich pomysł na nową część Teatru Zagłębia widać na zdjęciach.
Jak powiedział przewodniczący sądu konkursowego, prof. Andrzej Grzybowski, pracę szczecińskich architektów nagrodzono za czytelną propozycję urbanistyczną oraz czytelne rozwiązanie najlepiej spełniające warunki konkursu i oczekiwania zamawiającego.
– Praca właściwie rozwiązuje złożoną funkcję teatralną. Dobrze łączy zabytkową i nowo projektowaną część teatru w postaci spójnej i jednorodnej bryły – stwierdził prof. Grzybowski.
– Pomysł na ten budynek wyszedł przede wszystkim z historii tego miejsca i tego, jak w ogóle prezentował się na tle architektury Zagłębia. Szukaliśmy sposobu, w którym ten teatr może działać w tym otoczeniu urbanistycznym, które nie należy do najłatwiejszych – tłumaczył z kolei wybrane rozwiązania architektoniczne Piotr Śmierzewski.
Koncepcja architektoniczna zakłada „zmonumentalizowanie” obecnego budynku Teatru poprzez dodanie po jego obu stronach nowej, pozbawionej ekscentrycznych detali kubatury.
Centralnym miejscem nowo projektowanego budynku będzie Scena Nowa – uniwersalna przestrzeń teatralna typu Black Box. Obudowana z każdej strony pomieszczeniami będzie tworzyć odizolowane akustycznie miejsce, z dala od hałasu miasta. Jej dodatkowym atutem będzie możliwość otwarcia się na ogród letni poprzez ruchomą ścianę.
Scena Klasyczna i Scena Nowa połączone zostaną parterowymi, funkcjonalnie zróżnicowanymi łącznikami, które zapewnią optymalne wykorzystanie wspólnej infrastruktury. Hol wejściowy przed Sceną Nową ma mieć swoją funkcjonalną i przestrzenną kontynuację w postaci łącznika i znajdującego się za nim foyer Sceny Klasycznej. Foyer przed Sceną Nową będzie miało charakter wypełnionego zielenią ogrodu zimowego, widocznego wzdłuż całego budynku.
Należy podkreślić, że projektowana siedziba Teatru Zagłębia zakłada pełną dostępność zgodnie z zasadą planowania uniwersalnego – podstawowe rozwiązania w budynku będą z założenia odpowiadały potrzebom wszystkich użytkowników.
– Ogromnie nas cieszy, że zwycięski projekt jest kompletny. Zawiera funkcjonalne rozwiązania, które pomogą nam z jednej strony zadbać o widza, a z drugiej ułatwią komunikację i pracę wszystkich działów Teatru. Architekci zadbali o komfort widzów i pracowników, a także uwzględnili wymogi ekologiczne, które jako zielona instytucja kultury chcemy spełniać. Mamy nadzieję, że po realizacji tego projektu będziemy najlepiej wyposażoną sceną w województwie – mówi Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia.
– Jesteśmy w momencie historycznym dla Teatru Zagłębia i dla sosnowieckiej kultury. Nie jest to pierwszy konkurs, który jest realizowany przy udziale katowickiego SARPu i mam nadzieję, że nie ostatni. W tym konkursie konkurencja była duża. Obrady były burzliwe. Wybrany projekt jest świetny – dodaje wiceprezydent Sosnowca Michał Zastrzeżyński.
Nowa scena Teatru Zagłębia ma powstać do 2027 roku.