Początki hospicjum sięgają roku 1996.
Sosnowieckie hospicjum otrzymało prawie 5,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na adaptację i rozbudowę podarowanego przez miasto za 1 procent wartości budynku przy ul. Hubala-Dobrzańskiego.
– To dla nas wspaniała wiadomość. Od lat wspierałem tę szczególną inicjatywę. Cieszę się, że jako prezydent Sosnowca mogę mieć w tym skromny udział, bo za taki należy uznać decyzję miasta o przekazaniu budynku, w którym będzie się znajdować hospicjum. Gdyby była taka prawna możliwość, oddalibyśmy budynek całkowicie za darmo tym wspaniałym ludziom, którzy robią wielkie rzeczy na rzecz potrzebujących – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Początki hospicjum sięgają roku 1996. Wówczas to w parafii św. Tomasza Ap. odbyło się z inicjatywy proboszcza ks. Jana Szkoca spotkanie informacyjne na temat opieki hospicyjnej. Opiekę nad pierwszym chorym hospicjum przejęło 2 grudnia 1996 roku. Szybko jednak informacja rozeszła się i do maleńkiej siedziby w parafii zgłaszali się potrzebujący z całego miasta. W maju 1999 r. hospicjum przeniosło się do stacji socjalnej Caritas przy ul. Naftowej. Następnie w grudniu 1999 r., po spełnieniu warunków stawianych przez sanepid, zostało zarejestrowane NZOZ Hospicjum św. Tomasza. Rokiem przełomowym w rozwoju organizacji był 2005. Liczba chętnych osób do włączenia się w opiekę hospicyjną była na tyle duża, że zapewniono podopiecznym stały dyżur całodobowy pod telefonem – również w dni wolne od pracy, święta. Trzy lata później hospicjum przeniosło się do nowej siedziby tzw. „Plastrów Miodu”. To pozwoliło na rejestrację Poradni Opieki Paliatywnej. – Rok później podjęliśmy decyzję o konieczności rozszerzeniu dotychczasowej opieki domowej o opiekę stacjonarną. W grudniu 2009 roku zarejestrowaliśmy fundację na rzecz budowy i funkcjonowania hospicjum św. Tomasza Apostoła, której celem było głównie podjęcie inicjatyw przyśpieszających budowę hospicjum stacjonarnego. Jak widać, trochę to wszystko trwało, ale cały czas krok po kroku zbliżamy się do osiągnięcia zamierzonego celu. Teraz żyjemy tą wspaniałą wiadomością o dofinansowaniu, które umożliwi nam przeprowadzenie inwestycji w sposób ciągły i bezkolizyjny, dlatego nasza radość nie ma granic. Będzie to kompleksowe centrum wsparcia zapewniające opiekę dzienną i całodobową, opiekę wyręczającą opiekunów i wzmacniającą środowisko, w którym osoba chora, zależna czuje się najlepiej. Współpraca naszej organizacji jako organizacji pozarządowej z samorządem jest po prostu wzorcowa i za nią dziękujemy prezydentom, radnym. Dziękuje też sosnowiczanom i podatnikom z innych miast, którzy przekazują na rzecz budowy hospicjum swój 1 procent z podatku. Bez tej formy wsparcia nie bylibyśmy w stanie uzbierać prawie 35 procent wkładu własnego w inwestycję – tłumaczy Małgorzata Czapla, prezes hospicjum. – Teraz dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych i wieloletniemu zaangażowaniu ogromnej liczby osób może ruszyć przebudowa budynku. Chciałbym przypomnieć, że takie rozwiązanie poparli wszyscy sosnowieccy radni. Jako przewodniczący Rady Miejskiej i osoba całym sercem wspierająca budowę hospicjum chciałbym wszystkim serdecznie podziękować za pomoc. Teraz przed nami duże wyzwanie. Liczę, że w ciągu najbliższych tygodni zaczniemy budowę – mówi Wilhelm Zych, przewodniczący RM w Sosnowcu.