To będzie prawdziwa gratka dla wszystkich fanów historii. Rekonstrukcja historyczna w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbędzie się już 4 czerwca, na Górce Środulskiej i będzie jedną z atrakcji Finału Tygodnia Dziecka w Sosnowcu.
Komu Powstanie Styczniowe kojarzy się z przemysłowym Sosnowcem? Tymczasem to właśnie tutaj odbył się chwalebny epizod z okresu powstania, kiedy w wyniku wyprawy Apolinarego Kurowskiego zdobyto stację Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Sosnowcu i opanowano cały tzw. trójkąt graniczny, organizując na wyzwolonym obszarze polską administrację. Bitwa o Sosnowiec miała duże znaczenie wojskowo-strategiczne, ale także propagandowe, zarówno na obszarze Królestwa Polskiego, jak i za granicą. Zwycięstwo zachęciło rzesze młodych ludzi z Królestwa Polskiego i ziem zaborów pruskiego oraz austriackiego do wstępowania w szeregi oddziałów insurgentów, z nadzieją na udział w równie spektakularnych sukcesach. Opanowanie przez powstańców ważnego ośrodka przemysłowego jakim było Zagłębie Dąbrowskie, wraz z sukcesami Mariana Langiewicza, zaświadczało o sile polskiego powstania i tworzyło nadzieję na wygraną, do której ostatecznie przyczynić się miała interwencja mocarstw, z Francją Napoleona III na czele.
Widowiskowe wydarzenie, w którym będzie uczestniczyć dziewięć grup rekonstrukcyjnych, przewiduje odtworzenie pierwszych walk z rosyjską strażą graniczną na granicy z Austrią. Jego kulminacyjnym punktem będzie rekonstrukcja zwycięskiego boju o komorę celną w Sosnowcu. Zakończą ją ostatnie walki powstańcze w Miechowie i Mrzygłodzie.
„Bitwa” rozpocznie się o godzinie 14.15. Wydarzenie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Zagłębia Dąbrowskiego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.