Wybierz dobry zawód, a i praca się znajdzie
Wojewódzkie targi pracy i festiwal zawodów zorganizowało Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Kilińskiego. Goście mieli okazję wziąć udział w wojewódzkich targach pracy i poszukać dla siebie ofert pracy oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły podczas dwudniowej imprezy, przebiegającej pod hasłem „Kariera zawodowa zaczyna się w szkole”.
Festiwal zawodów, zorganizowany 21 i 22 maja, został skierowany przede wszystkim do gimnazjalistów, którzy mogli zapoznać się z zakresem obowiązków i warunkami pracy na stanowisku w określonym zawodzie, zobaczyć, jakie są umiejętności niezbędne dla danego zawodu i typowe zadania zawodowe oraz zaplanować swoją przyszłość, biorąc pod uwagę swoje pasje i zainteresowania. Uruchomiony został także punkt doradztwa zawodowego, w którym gimnazjaliści mogli porozmawiać ze specjalistami na temat swoich predyspozycji zawodowych oraz zaplanować swoją ścieżkę zawodową.
W ramach festiwalu zawodów przygotowano kilkanaście stanowisk zawodowych. Uczniowie mogli zobaczyć, jak pracuje m.in. technik pojazdów samochodowych, logistyk, cukiernik, ogrodnik-florysta, mechatronik, elektryk czy górnik.
– Zamierzamy organizować cyklicznie takie spotkania, by uczniowie i rodzice mogli przekonać się i zobaczyć, jakie jest potencjał naszych szkół i doświadczyć charakterystycznych czynności w ramach określonych zawodów. Obecnie kształcimy w 20 zawodach, na poziomie technikum i szkoły zawodowej. Wymogi egzaminów zmuszają nas do tego, by w szkołach było wyposażenie najwyższej klasy – stwierdził Jacek Górski, dyrektor CKZiU.
– W obrębie Centrum mamy cztery technika, cztery zasadnicze szkoły zawodowe, liceum ogólnokształcące oraz szkoły dla dorosłych. Do tej pory w każdej ze szkół przez tydzień przygotowywaliśmy zajęcia dla gimnazjalistów, ukierunkowane na te konkretne zawody. Postanowiliśmy po raz pierwszy podsumować festiwal zawodów i zaprezentować wszystkie w jednym miejscu. W przyszłym roku zamierzamy zaprosić do współpracy pozostałe szkoły ponadgimnazjalne i zorganizować jeden wielki festiwal zawodów – zapowiedziała Ewa Bartosińska, wicedyrektorka ds. dydaktycznych i wychowawczych w CKZiU.
Uczniowie i rodzice zwiedzali kolejne stanowiska, poznając specyfikę pracy w danym zawodzie. Mogli zadać pytania uczniom i nauczycielom oraz przekonać się, jakie umiejętności mają uczniowie.
– Po ukończeniu technikum cyfrowych procesów graficznych uczniowie potrafią wykonać zaproszenia, foldery, naklejki, ulotki, druki wielkoformatowe i złożyć profesjonalne czasopismo oraz przygotować różne projekty graficzne – mówi Aneta Gil, nauczycielka Technikum nr 6 Logistyki i Środowiska, prezentując najnowszy zakup szkoły, czyli drukarkę 3D.
– Nasze Centrum zakupiło drukarkę 3D kilka dni temu. Będę mogli z niej korzystać między innymi uczniowie technikum cyfrowych procesów graficznych. Mamy także urządzenia do przygotowania tzw. butonów, czyli przycisków, znaczków z nadrukiem i dzisiaj uczniowie drukują butony zgodnie z zamówieniami gości – dodała.
Nauczyciele zachęcali do zapisania się do szkół, które uczniom wydają się mniej atrakcyjne.
– Uczymy techników górnictwa podziemnego jako jedyna szkoła w Sosnowcu. Uczniowie realizują praktyki w kopalni „Wujek” w Katowicach. W tym roku mamy także praktyki w kopalni w Piekarach i do października realizowaliśmy praktyki w Sosnowcu. Wszystkie zajęcia praktyczne odbywają się pod ziemią, w trzeciej i czwartej klasie, ponieważ dopóki uczniowie nie są pełnoletni, nie mogą zjeżdżać na dół. Katowicki Holding Węglowy przysłał w tym roku zapotrzebowanie na wszystkich naszych absolwentów, proponując im zatrudnienie – stwierdził nauczyciel Janusz Borowy, nauczyciel Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska.
W trakcie festiwalu zawodów odbyło się także uroczyste otwarcie multimedialnej sali języków obcych sponsorowanej przez ArcelorMittal Poland, a mieszczącej się budynku przy ulicy Kilińskiego 25.
Z kolei podczas trwania targów zaprezentowano oferty pracy stałej i krótkoterminowej dla młodzieży i osób poszukujących pracy oraz zagraniczne oferty pracy. Zorganizowano także spotkania informacyjne z zakresu prawa pracy, przedsiębiorczości, rynku pracy, autoprezentacji. Współorganizatorem Wojewódzkich Targów Pracy było Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Katowicach.