Wspólne działania Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Saturn w Czeladzi i Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, przy wsparciu Fundacji PZU, doprowadziły do wydania niezwykłej książki, opisującej losy mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, uczestników walk z bolszewikami w 1920 roku. Znaczenie historyczne Bitwy warszawskiej jest wciąż niedocenione na świecie. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce – lord Edgar D’Aber non nazwał ją już w tytule swej książki „Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”.
Przypominamy losy bohaterów z 1920 roku, zapomnianych przez lata, wymazanych z kart historii. W roku 100-lecia bitwy warszawskiej należy głośno powiedzieć o niemałym wkładzie Zagłębia Dąbrowskiego w obronę Ojczyzny w czasie wojny z bolszewicką Rosją. Jeszcze w 1918 roku Zagłębiacy zgłosili się do pierwszych oddziałów powstającego od listopada Wojska Polskiego. Walczyli na wschodzie między innymi w szeregach 11. pułku piechoty. Masowo mieszkańcy naszego regionu ruszyli do boju w lecie 1920 roku, odpowiadając na wezwanie o zaciągu w szeregi Armii Ochotniczej, która miała wesprzeć wojsko polskie w obronie Warszawy przed nacierającą sowiecką Armią Czerwoną. Do stolicy ruszyli także zagłębiowscy harcerze, biorąc chwalebny udział w obronie miasta.
O zaangażowaniu Zagłębiaków w wojnę z bolszewikami w 1920 roku powinny wiedzieć przede wszystkim młodsze pokolenia. Dzięki wydanej książce powróci pamięć o ludziach, którzy dla obrony niepodległości Ojczyzny poświęcili życie i zdrowie. Publikacja została przygotowana przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, pod kierunkiem prof. dr. hab. Dariusza Nawrota. Jest adresowana w pierwszej kolejności do nauczycieli i uczniów, a także miłośników Zagłębia Dąbrowskiego. Zawiera tekst wiodący opracowany przez historyków, materiały źródłowe oraz przygotowane przez specjalistę ćwiczenia umożliwiające przeprowadzenie lekcji na temat wydarzeń 1920 roku. Publikacja została opracowana także w wersji dla osób niedowidzących słabowidzących. Będzie dostępna nieodpłatnie już w grudniu.
12 grudnia, pracownicy Muzeum ruszają z bezpłatną dystrybucją książki. Ze względu na pandemię, przed gmachem Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zostaną udostępnione egzemplarze wydawnictwa. Każdy może przyjść i otrzymać bezpłatny egzemplarz. Akcja będzie trwała od godz. 11.00 do 15.00.