Już w niedzielę 7 kwietnia w towarzystwie kuratora wystawy Anny Urgacz-Szczęsnej można zwiedzić szczególną ekspozycję prezentowaną w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamku Sieleckim, zatytułowaną „W cygarowym stylu. Stanisław Dankowski – architekt miasta Sosnowca 1917 – 1939”.
Stanisław Dankowski (1885 –1939) był inżynierem budownictwa, absolwentem architektury na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Lwowskiej. Od 1914 r. mieszkał w Sosnowcu, a w latach 1917-1939 pełnił funkcję naczelnika Wydziału Budowlanego miasta Sosnowca. Działalność Dankowskiego przypada na rozkwit stylu swojskiego i dworkowego nawiązującego do architektury staropolskiej. Kolumny, tak charakterystyczne dla klasycznych dworków polskich, stały się znakiem rozpoznawczym sosnowieckiego architekta. W Sosnowcu przyjęło się nazywać kolumny te cygarami, a styl Dankowskiego – cygarowym.
Na wystawie można zobaczyć jego wybrane realizacje, m.in. kopie planów architektonicznych, zdjęcia archiwalne oraz współczesne. Większość budynków, które Stanisław Dankowski zaprojektował, dalej pełni swoją funkcję i stanowi żywą tkankę miasta.
Wystawa prezentowana jest w Zamku Sieleckim od 12 stycznia do 7 kwietnia. Oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się o godz. 16.00. Wstęp bezpłatny.