Senior bardziej aktywny
Strategia rozwoju miasta, budżet Sosnowca, profilaktyka i promocja zdrowia seniorów, edukacja, kultura i wypoczynek oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi to najważniejsze tematy, nad którymi dyskutowali podczas piątej już sesji radni-seniorzy.
Podczas obrad radni prezentowali także wyniki prac zespołów problemowych, powołanych przez radę na poprzedniej sesji.
– Dyskutowaliśmy o problemach, z którymi najczęściej borykamy się w środowiskach lokalnych, jak i w organizacjach, w których działamy. Wśród propozycji zmian pojawiły cenne i nowe inicjatywy – przyznaje Jerzy Lipniewski, rzecznik Rady Seniorów.
Radny Ireneusz Świerkot zaproponował w ramach programu profilaktycznego dla osób po 60 roku życia m.in. utworzenie książeczki zdrowia seniora, w której zawarte byłyby wszelkie informacje dotyczące stanu zdrowia, przyjmowanych leków, zaleceń i przeciwskazań. Z kolei Urszula Kaczmarczyk wskazała na potrzebę likwidacji barier architektonicznych w przestrzeni miasta, a także na konieczność pojawienia się ławek na przystankach czy zamontowania barierek zabezpieczających na schodach różnych instytucji. Radna Halina Podgórska, która reprezentowała prace swojego zespołu, wskazała na konieczność inicjowania działań w zakresie zwiększania aktywności fizycznej osób starszych i apelowała o większą dostępność imprez kulturalnych dla seniorów, a także wprowadzenie ulg i promocji dla osób starszych. Jerzy Lipniewski sygnalizował potrzebę ustalenia form współpracy z partnerskimi organizacjami pozarządowymi, radami dzielnic i Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz skoordynowania działań na rzecz osób starszych. Zgłosił także pomysł tworzenia dzielnicowych czy osiedlowych Klubów Seniorów z wykorzystaniem zaplecza już istniejącego, np. domów działkowca w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. – Wszystkie te inicjatywy stanowią cenną bazą danych do wykorzystania podczas pracy nad Programem Polityki Senioralnej Miasta Sosnowca 2016-2020, powstającym na wniosek Rady Seniorów – zapowiada Jerzy Lipniewski.
W sesji brał udział także m.in. Paweł Wojtusiak, przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta, który odpowiadał na pytania dotyczące rozwiązywania problemów komunikacyjnych miasta, lokalizacji przystanków autobusowych i innych barier architektonicznych. Z kolei ofertę edukacji zdrowotnej dla seniorów przedstawił Paweł Lejman, dyrektor Centrum Profilaktyki Przeciwstarzeniowej. W sesji uczestniczyli także imigranci z Ukrainy, Ewa i Anatolij Hołodko, którzy opowiedzieli burzliwą historię ich wędrówki z Donbasu do Polski i zapewnili, że czynnie włączą się w ruch senioralny. Sporo uwagi podczas sesji poświęcono także inicjatywie „Aktywny Senior 60+”, w związku czym radni seniorzy zapraszają zagłębiowskie firmy oraz instytucje do zgłoszenia swojego udziału w programie i liczą na owocną współpracę.