Uczniowie „Korczaka” nakręcili najlepszy film w Polsce, który podsumował dekadę naszego kraju w Unii Europejskiej
Zespół BENG z sosnowieckiego VI LO im. Janusza Korczaka oraz zespół uczniów ZAM z Gimnazjum nr 8 to zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych „Strzał w dziesiątkę”.
Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie 3-minutowego filmu nawiązującego do dekady polskiego członkostwa w UE. Na konkurs, którego organizatorem było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, nadesłano aż 247 filmów. Gala w Warszawie odbyła się 11 grudnia.
Uczniowie „Korczaka” zwyciężyli w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Grupę BENG tworzą Justyna Gil, Piotr Sadowski oraz Michał Wiekiera – Radość, szok, niedowierzanie – podsumowuje krótko Justyna Gil. Ta sama ekipa kilka miesięcy wcześniej wzięła udział w podobnym konkursie, organizowanym także przez Przedstawicielstwo KE w Polsce. Wówczas, hasłem konkursu było „Nakręć się na wybory”, a filmowa grupa, zachęcając do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zajęła IV miejsce. – Przyznaję, że nie chcieliśmy zająć szóstego ani czwartego miejsca, ale kiedy już usłyszeliśmy, kto zajął drugie miejsce, wszystko stało się jasne – mówi Justyna Gil.
Przed nakręceniem filmu najpierw trzeba było opracować koncepcję. – Zrobiliśmy burzę mózgów i doszliśmy do wniosku, że należy porzucić pomysł pokazania wykorzystania funduszy europejskich, bo pewnie wszyscy tak zrobią – opowiada Justyna Gil.
Uczniowie postanowili więc pokazać, że wejście do Europy umożliwiło nieskrępowaną naukę języków obcych, możliwość podróżowania, poznawania kultur innych krajów i swobodne przemieszczanie się po państwach Unii.
– Pomogli nam przy realizacji filmu, starsi koledzy, Maciej Adamczak i Wojciech Kapuścik, którzy wsparli nas profesjonalnym sprzętem i doświadczeniem i bardzo im za to dziękujemy – mówi Piotr Sadowski. – Wspólnymi siłami udało się nakręcić fajny film. Liczyliśmy, że w Warszawie pójdzie nam dobrze, ale teraz jesteśmy bardzo zadowoleni – przyznał Sadowski.
Pomoc nauczycieli języków obcych okazała się nieoceniona. – Kiedy już wszystko było przygotowane, spotkaliśmy dwa lub trzy razy, żeby nakręcić całość. Konsultowaliśmy się także z nauczycielami – potwierdza Michał Wiekiera. Bohaterowie filmu posługują się czterema językami obcymi, oprócz języka polskiego.
Uczniowie w Warszawie, pod opieką nauczycielki, Moniki Szczepanik, spędzili dwa dni. Znaleźli czas nas na spacer po Starówce, wizytę w Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Historii Żydów Polskich oraz odwiedzili jarmark świąteczny. W drugim dniu ich pobytu w Warszawie, w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, odbyła się uroczysta gala, którą prowadzili Rafał Rudnicki, szef Działu Informacji i Komunikacji Społecznej oraz Ewa Modzelewska – koordynatorka projektu. – Nie było łatwo przejść przez to konkursowe sito, aby znaleźć się dziś tutaj z nami – stwierdził Rafał Rudnicki, otwierając spotkanie laureatów. – Jesteście najlepszymi z najlepszych! – dodał.
– To już ósmy ogólnopolski konkurs dla młodzież organizowany przez nasze Przedstawicielstwo. Cieszę się, że wciąż trwa – dodała dyrektorka PKE, Ewa Synowiec. Przypomniała, że dziś dla młodych ludzi integracja z Europą jest właściwie oczywista, ale nie zawsze tak było. – Teraz obserwujecie inwestycje, budowy, dobrobyt wokół nas. Ale UE to także wartości i idee, które – co mnie cieszy – można było zauważyć także w waszych pracach.
Cieszy nas również krytyczne podejście do Unii, co było widoczne szczególnie w jednym z wyróżnionych filmów – mówiła Ewa Synowiec. – Takie głosy też są bardzo ważne, bo dzięki nim mamy podstawy do rzetelnej dyskusji – co zmieniać i poprawiać, jak reagować na to co się nie udaje – dodała.
Po rozdaniu nagród i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, odbyła się debata na temat realizacji konkursowych prac. Finaliści przyznawali, że napotykali różne problemy podczas kręcenia filmów, ale dużo się nauczyli i jeszcze bardziej zintegrowali. W drugiej części debaty Rafał Rudnicki i Sylwia Żmijewska-Kwiręg z Centrum Edukacji Obywatelskiej otworzyli dyskusję, podsumowującą 10 lat Polski w Unii Europejskiej. Punktem wyjścia do dyskusji stał się właśnie jeden z nagrodzonych filmów, krytycznie oceniający członkostwo Polski w UE.
Zwycięski film licealistów można znaleźć TUTAJ