Indeksy w nagrodę
Wiktor Nogajczyk i Michał Krupiński, uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica, wygrali VI Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza”.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 25 stycznia podczas gali finałowej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W tym roku w klasyfikacji drużynowej drużyna „Staszica” okazała się bezkonkurencyjna. Wiktor Nogajczyk i Michał Krupiński, uczniowie klasy maturalnej o profilu matematyczno – politologicznej, przygotowani do konkursu przez Sławomirę Dziewięcką, nauczycielkę historii, byli najlepsi i wygrali replikę tytułowej czapki. Z kolei w klasyfikacji indywidualnej, Wiktor zajął II, a Michał III miejsce w Polsce. Oprócz pakietu ciekawych książek historycznych i nagród rzeczowych o tematyce wojskowej, ufundowanych przez licznych partnerów konkursu, zwycięzcy otrzymali indeksy na studia historyczne na Uniwersytecie im. J. Kochanowskiego w Kielcach.
Uczestnicy konkursu nie mieli łatwego zadania. Musieli rozwiązać trudny, wymagający szczegółowej wiedzy test oraz w oparciu o materiały źródłowe napisali wypracowanie. Kpt. Antoni Stawarz, którego postać upamiętniał konkurs, był inicjatorem akcji oswobodzenia Krakowa, żołnierzem, a w czasach I wojny światowej porucznikiem armii austro-węgierskiej. W 1918 r. stworzył w wojsku organizację spiskową. 30 października żołnierze pod jego dowództwem opanowali dworzec kolejowy w Płaszowie. Dzień po powstaniu Antoni Stawarz z żołnierzami zajął austriackie koszary w Podgórzu, a następnie cały Kraków. Po wojnie Antoni Stawarz awansował do stopnia kapitana, służył w 57. Pułku Piechoty w Tarnowie. W 1935 r. rozpoczął pracę w krakowskim magistracie. W czasie II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej. Zmarł w 1955 r.
„Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza” jest ogólnopolskim konkursem historycznym przeznaczonym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, organizowanym przez Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem im. J. Kochanowskiego w Kielcach i Muzeum Wojska Polskiego. W tym roku honorowy patronat nad konkursem objęła Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.