Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu zajęli I miejsce w corocznym konkursie Euroscoli, organizowanym przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce z siedzibą w Warszawie.
Konkurs składał się z dwóch etapów: quizu internetowego z wiedzy o Unii Europejskiej oraz zadania kreatywnego w formie filmu.
Celem konkursu było wyłonienie 10 najlepszych grup z całej Polski, które otrzymały zaproszenie na spotkanie Euroscola odbywające się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, a nagrodą ma być dofinansowanie wizyty w tym miejscu, gdzie odbędzie się spotkanie zwycięzców konkursu Euroscola z całej Unii Europejskiej. Niestety z racji pandemii zostały one zawieszone do odwołania.
Mimo to podjęto decyzję o zorganizowaniu dodatkowej inicjatywy i zaproszono zwycięzców do udziału w sesji online Euroscoli poświęconej kwestii Europejskiego Zielonego Ładu.
Ze względów bezpieczeństwa wszyscy uczniowie łączyli się ze swoich domów. W spotkaniu wzięło udział około 70 szkół z całej Unii Europejskiej, w tym 6 z Polski oraz zaproszeni goście z Chin i Libanu. Spotkanie rozpoczęło się oficjalnym powitaniem przez prezydenta, Davida Marię SASSOLI i wirtualnym oprowadzeniem po sali plenarnej.
Następnie odbyła się pierwsza część konferencji, w której młodzi ludzie zadawali pytania wiceprezydentowi Parlamentu Europejskiego, Rainerowi Wieland związane z ochroną środowiska i zmianami klimatycznymi, niejednokrotnie zaskakując go swoją dociekliwością i dojrzałością w sprawach ekologii. Szkoły, które połączyły się przez videokonferencję miały możliwość zadawania pytań „na żywo”, a pozostali przez chat. Pytania dotyczyły zarówno spraw związanych z ochroną środowiska i zmianami klimatycznymi, ale również współpracy i wspólnej polityki w tej dziedzinie z innymi krajami, jak np. Rosja.
Kolejnym punktem programu była symulacja posiedzenia parlamentarnego, w której wszyscy młodzi Europejczycy mogli wczuć się w rolę eurodeputowanych i dzielić się pomysłami, co można zrobić w sprawie ochrony środowiska i zmian klimatycznych. Wszystkie wnioski komentowała Emma SOTO – dyrektor generalny do spraw polityki wewnętrznej Parlamentu Europejskiego.
Wnioskiem, który zdobył największą ilość głosów był pomysł na rozwój długoterminowego planu wsparcia dla młodych naukowców prowadzących badania nad walką z SARS-CoV-2 oraz zmianami klimatycznymi. Innymi wnioskami, które cieszyły się poparciem młodych ludzi były: zwiększenie inwestycji na samochody elektryczne, rozwój energii jądrowej oraz zrównoważony rozwój energii odnawialnych, w tym ze szczególnym uwzględnieniem energii wietrznej.
Konferencja zakończyła się podziękowaniem i podsumowaniem ze strony głównego rzecznika Parlamentu Europejskiego, Jaume DUCH GUILLOT.
– Dla wszystkich uczniów Elektronika była to interesująca przygoda i nowe doświadczenie, które, jak to sami mówią, na długo zostanie w ich pamięci- podsumowała Małgorzata Kolańczyk, nauczyciel ZSEiI w Sosnowcu.
Źródło i fot.: ZSEiI w Sosnowcu