Uczniowie SP 10 poszerzali swoją wiedzę o obyczajach obchodzenia dnia św. Walentego
Kult świętego Walentego ma swoją bogatą tradycję i historię. 14 lutego obchodzimy znane niemal każdemu „Walentynki”.
Z okazji popularnego święta uczniowie sosnowieckiej „Dziesiątki” we współpracy z Biblioteką Dziecięcą, przygotowując walentynkowe serduszka, laurki i liściki, poszerzali swoją wiedzę o obyczajach obchodzenia dnia św. Walentego.Jak podaje Władysław Kopaliński w „Słowniku mitów i tradycji kultury” obyczaj ten pojawia się co najmniej od 1476 r. a najlepiej przyjął się w krajach anglosaskich.
– Zdaniem leksykografa to właśnie tam panowało ludowe wierzenie, że ptaki już w połowie lutego zaczynają kojarzyć się w pary, sprzyjając walentynkowym obyczajom. Natomiast w Polsce święty Walenty, zanim został patronem zakochanych, patronował cierpiącym na epilepsję i choroby nerwowe. Jednak, by dokładniej poznać historię święta zakochanych, musimy sięgnąć aż do czasów starożytnych – mówi Małgorzata Wierzbicka, dyrektor szkoły.
Według Barbary i Adama Podgórskich autorów książki “Święty Walenty – patron zakochanych”, patrona walentynkowych obchodów można doszukiwać się wśród trzech duchownych kościoła katolickiego o imieniu Walenty. Pierwszy to kapłan Walenty, rzymski męczennik, którego zabito około 269 r. podczas prześladowania chrześcijan, wznieconego za panowania cesarza Klaudiusza II Gota. Drugi to Walenty z Terni, biskup, prezbiter rzymski stracony w 306 r. Jednak istnieje przypuszczenie, iż chodzi tu o jedną i tę samą osobę, cieszącą się kultem zarówno w Rzymie, jak i w Terni. Trzeci to Walenty żyjący w połowie V wieku, misjonarz Recji, biskup Pasawy. Ostatecznie przyjęto, że patronem zakochanych był biskup z Terni, który zginął jako męczennik około roku 269 r. Według jednego z podań św. Walenty uleczył ze ślepoty córkę sługi cesarza i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. Cesarz wpadł w gniew i kazał biskupa zabić. Tuż przed śmiercią ten napisał list do ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269. W miejscu, w którym został pochowany, papież Juliusz I postanowił w IV w. zbudować bazylikę, a kult świętego szybko rozszerzał się w całej Europie.
– Dzień 14 lutego stał się kolejną miłą okazją do obdarowywania drobnymi upominkami tych, których na co dzień kochamy, darzymy przyjaźnią i zaufaniem, którzy są nam bliscy – dodaje dyrektor.
Fot. Szkoła Podstawowa nr 10 w Sosnowcu.