Teatroteka w Teatrze Zagłębia
Zrealizowany w konwencji horroru spektakl „Trash Story” będzie kolejną odsłoną w ramach Teatroteki, czyli projektu prezentującego ekranizacje najciekawszych osiągnięć młodej polskiej dramaturgii.
Ekranizacja „Trash Story” to horror o nawiedzonym domu, w którym demony historii prześladują współczesnych mieszkańców. W niewielkiej miejscowości na Ziemiach Odzyskanych stoi stary poniemiecki dom. Spotkają się w nim Matka, Wdowa, Syn i… duch niemieckiej dziewczynki, która wraz z rodziną mieszkała w tym domu i w nim zginęła pod koniec wojny. Ich spotkanie to opowieść stworzona z pojedynczych losów, listów, świadectw. W odwiedziny do matki i szwagierki – wdowy przyjeżdża Syn, który odmawia służenia w wojsku. Jego starszy brat – zawodowy żołnierz, uczestnik polskiej misji wojskowej w Afganistanie – zaginął przed kilkoma laty w niejasnych okolicznościach. Mimo tragedii rodzina co roku obchodzi jego urodziny. Nie jest to jednak zwykła uroczystość urodzinowa. To raczej obrzęd zmierzający do sprowadzenia ducha zmarłego, którego okoliczności śmierci pozostają nieznane. Do czasu. Na tragiczną historię mieszkańców domu z czasów wojny nakłada się tragedia ludzi dzisiaj go zamieszkujących.
Sztuka otrzymała Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną w 2008 roku i została przetłumaczona na kilkanaście języków. Projekcję zaplanowano na 26 maja. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.30. Bilety kosztują 10 zł.
Autorka sztuki: Magda Fertacz
Opracowanie tekstu i reżyseria: Marta Miłoszewska
Scenografia i kostiumy: Ewa Kochańska
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Obsada:
Aleksandra Justa – Matka
Iza Kuna – Wdowa
Eryk Kulm – Syn
Piotr Ligienza – Brat
Marta Subda – Ursulka
Kamila Worobiej – Głos Ursulki
ze specjalnym udziałem Piotra Fronczewskiego – Głos Ojca
Producent: Włodzimierz Niderhaus
Zdjęcia: Jolanta Dylewska P.S.C.
Scenografia i kostiumy: Ewa Kochańska
Muzyka: Bartosz Chajdecki
Montaż: Wojciech Łebkowski
Dźwięk: Tomasz Wieczorek
Kierownictwo produkcji: Paweł Mantorski
Redaktor prowadzący: Krzysztof Domagalik
Opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko
Czas trwania projekcji: 55 min.