Szlak Kobiet to spacerowo – historyczna inicjatywa, zapoczątkowana na terenie Zagłębia Dąbrowskiego w 2018 r. przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety.
Zadaniem Szlaku jest przywrócenie pamięci o kobietach, które w XIX i XX w. na terenie regionu prowadziły działalność społeczną, naukową, artystyczną, edukacyjną, a o których mieszkańcy regionu mają wiedzę skromną lub żadną. W założeniach inicjatorek, Szlak prowadził będzie w przyszłości przez większe miasta Zagłębia. Pierwsza ze stacji Szlaku – to stacja Sosnowiec.
Na sosnowieckim Szlaku spotkamy działaczki społeczne, organizatorki działań dobroczynnych, pomocy dla uchodźców, żołnierzy AK, kuchni dla biednych, robotników i ich rodzin, sierocińca, lekarki, organizatorki biblioteki w plecaku, żony przedsiębiorców, powieściopisarki, aktorki, artystki, nauczycielki, działaczki ruchu oporu. Sosnowiczanki niezwykłe, które swoje losy związały z miastem na zawsze, bądź na chwilę, wykonując ważne zadania, lub oferując swoją obecność wtedy, gdy były potrzebne. Zaangażowane, wrażliwe i silne, zostawiły tu swoje ślady.
Zagłębiowski Szlak Kobiet. Stacja Sosnowiec składa się z 4 Tras spacerowych:
Trasa „A”: aktorki, artystki, naukowczynie
Trasa „D”- organizatorki działań dobroczynnych, nauczycielki, lekarki
Trasa „P” – przedsiębiorczynie
Trasa „O” – organizatorki ruchu oporu w czasie II wojny światowej i opozycji w okresie komunizmu.
Przystanki na Trasach wyznaczone są w miejscach, w których sosnowiczanki mieszkały, działały, chodziły do szkoły. Miejsca te zaznaczone są nowoczesnymi, prostokątnymi szyldami wielkości postaci ludzkiej, ze zdjęciem i biogramem postaci. Szyldy zawieszone są na słupach energetycznych w przestrzeni miejskiej, na wysokości umożliwiającej odczytanie informacji.
Na czterech trasach Zagłębiowskiego Szlaku Kobiet spotkamy 22 szyldy z postaciami znaczących sosnowiczanek. Docelowo organizatorzy planują na trasach Szlaku rozmieścić ok. 40 szyldów.
Stowarzyszenie planuje rozszerzyć Zagłębiowski Szlak Kobiet na inne miasta Zagłębia, jak Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Jaworzno.
W ramach projektu, oprócz czterech tras, na których uczestnicy spacerów poznają postaci 22 znaczących kobiet, do oprowadzania po Szlaku przygotowano 10 przewodników, powstały scenariusze lekcji na Szlaku, elektroniczna publikacja ( www.aktywnekobiety.org.pl) i aplikacja mobilna. Odbyło się seminarium „Spotkanie na Szlaku”.
Zapisy na spacery z przewodnikiem: promocja.sak@gmail.com
Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Programu “Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030”.
Więcej o projekcie na: http://aktywnekobiety.org.pl/zaglebiowski-szlak-kobiet…/
Źródło: Informacja prasowa i fot. Stowarzyszenie Aktywne Kobiety