Jednym z miejsc akcji filmowej jest szkolny teren sosnowieckiej „Dziesiątki”
“Powrót” w reżyserii Damiana Kocura ze zdjęciami Kacpra Sędzielewskiego pomyślnie przeszedł selekcję i zostanie pokazany w ramach programu konkursowego tegorocznej odsłony Short Waves Festival.
Etiuda wyprodukowana została przez Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Jednym z miejsc akcji filmowej jest szkolny teren sosnowieckiej „Dziesiątki”. To tu m.in. powstała część znakomitych zdjęć i ujęć do filmu.
W dniach 21 – 26.03 w Poznaniu odbędzie się Short Waves Festival 2017, czyli krótko, treściwie, różnorodnie.
– Hasłem przewodnim 9. edycji międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych jest „beyond borders”. Hasło to akcentuje proces zacierania się granic pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki oraz odbiorcami i aktywnymi użytkownikami kultury. Odnosi się również do umowności granic geograficznych oraz zjawisk takich jak globalizacja światowej ekonomii, kryzys migracyjny, czy nowe, umocowane jedynie w rzeczywistości wirtualnej, zjawiska społeczne. Po raz kolejny przychodzi nam cieszyć się z sukcesu ekipy filmowej, po raz kolejny gratulujemy i trzymamy kciuki – mówi Małgorzata Wierzbicka, dyrektor SP 10 w Sosnowcu.
„Powrót” prezentowany jest na wielu prestiżowych festiwalach. Otrzymał m.in. wyróżnienie w konkursie Filmowa Młoda Polska, który odbywał się w ramach 20. Festiwalu “Lato z Muzami” w Nowogardzie. Jury wyróżniło film za nowy wyrazisty głos w naszym kinie, mówiący o potrzebie zrozumienia błędów drugiego człowieka. Bohaterka „Powrotu” wychodzi na pierwszą, trzydziestogodzinną przepustkę z zakładu karnego. W domu czekają na nią mąż i kilkuletni syn. Wszystko jest zaplanowane – w czasie przepustki w trójkę mają wyjechać z kraju. Jednak przed ucieczką Ania postanawia rozliczyć się z przeszłością…
Short Waves Festival to sieć filmowych wydarzeń, rozproszonych w przestrzeni miejskiej. Ich trzonem są pokazy konkursowe – selekcja starannie wyselekcjonowanych filmów krótkometrażowych obejmujących cztery kategorie: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Dances With Camera i eksperymentalne unxpctd.mov. Istotnym punktem programu pozakonkursowego będzie fokus na kino niemieckie, w ramach którego zostaną pokazane sety filmowe z m.in: Zebra Poetry Film Festival oraz Kurzfilmtage Oberhausen, retrospektywa Christopha Girardeta oraz wystawa Matthiasa Wermke i Mischy Leinkaufa. W programie znajdą się także krótkie animacje i fabuły z zeszłorocznych nominacji oskarowych oraz program filmów nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych. Ważnym elementem programu będą sekcje filmowe dedykowane różnym grupom wiekowym, dorosłym: Hot Shorts czy Friday Night oraz seniorom: program Stary Człowiek i Może. Pierwszy raz na festiwalu pojawi się także unikatowy set wideoklipów Saving Pop Culture z Kurzfilmtage Oberhausen. Nie zabraknie wydarzeń specjalnych takich jak Kino Fusion czy Random Home Cinema, czyli słynnych już pokazów w prywatnych mieszkaniach Poznaniaków. Podczas festiwalu odbędzie się również wiele spotkań i dyskusji branżowych w ramach European Short Pitch i Poznan Industry Day, a także warsztaty projektowe i scenopisarskie. Program dopełniają dyskusje z artystami i after-party w klubie festiwalowym, które w tym roku mieści się w klubie LAS na Małych Garbarach. Wydarzenia odbędą się w kilkunastu miejscach na terenie Poznania: w kinach studyjnych, klubach i centrach kultury – czytamy na stronie festiwalu.