V edycja konkursu czytelniczego
6 listopada, już po raz piąty w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sosnowcu odbył się międzyszkolny turniej czytania dla uczniów klas III gimnazjum, mający na celu upowszechnienie czytelnictwa wśród młodzieży.
Podczas poprzednich edycji czytane były dzieła A. Fredry, H. Sienkiewicza, J. Słowackiego, K. I. Gałczyńskiego. W tym roku młodzież zmierzyła się z „Lalką” B. Prusa.
– Tak jak co roku nasz konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży z sosnowieckich gimnazjów. W murach Roździenia gościliśmy uczniów z gimnazjum nr 3,9 15,16 i 17. – mówi pomysłodawczyni turnieju, Jolanta Jelonek z I LO w Sosnowcu.
Poziom konkursu był niezwykle wysoki, a jury pod przewodnictwem Ewy Reymann, aktorki Teatru Ateneum z Katowic miało spory problem z wyłonieniem zwycięzcy.
I miejsce w tegorocznej edycji Roździeń czyta „Lalkę” zajęła Marta Stępień uczennica z Gimnazjum nr 15, czytająca z pełnym zrozumieniem wybrany przez siebie fragment powieści B. Prusa.
II miejsce przypadło w udziale uczennicy Rozdzienia, Natalii Deptule z kl. IIIa.
III miejsce zajęła Marlena Żejmo uczennica z Gimnazjum nr 9.
Wyróżnione zostały natomiast uczennice z Gimnazjum nr 3 – Paulina Grochulska i Paulina Królikowska.
Wszyscy uczestnicy konkursu oraz przygotowujący ich nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci oprócz dyplomów nagrody książkowe, czyli „Lalkę” B. Prusa oraz odtwarzacze mp3.
W przerwie konkursu Ewa Reymann przeprowadziła z młodzieżą krótkie warsztaty teatralne, podczas których przekazała bezcenne wskazówki, dotyczące interpretacji tekstu literackiego.
– Specjalne słowa uznania i podziękowania należą się naszym konferansjerom, czyli Justynie Dziubie i Kamilowi Konopce z kl. IIb LO, DJ -owi Karolowi Szopie z kl. IIa LO i wszystkim uczniom Roździenia pomagającym przy organizacji turnieju, bo to dzięki ich zaangażowaniu, pracowitości i rzetelności tak duża impreza zakończyła się sukcesem. – podsumowała Jolanta Jelonek.
Jak co roku w turnieju wzięli udział nauczyciele z Roździenia. Fragmenty dzieła B. Prusa czytali Ewa Brachaniec (doradca zawodowy), Jolanta Jelonek (nauczycielka języka polskiego), Szczepan Dyrka (nauczyciel historii) w parze z uczniem Michałem Kuchtą oraz Joanna Grzegorska (nauczycielka historii i zajęć artystycznych) w parze z Piotrem Przybylem (nauczycielem wychowania fizycznego). Właśnie ten ostatni duet okazał się rewelacyjny i otrzymał nagrodę publiczności, czyli uczniów klas III gimnazjum. Joanna Grzegorska jako pani Misiewiczowa zaprezentowała się w stosownej charakteryzacji i stroju typowym dla staruszki, żyjącej pod koniec XIX wieku. Dzięki pomysłowości, inwencji twórczej i zaangażowaniu nauczycieli, wszyscy mogli przenieść się do skromnego mieszczańskiego saloniku i wysłuchać dialogu pani Misiewiczowej z panem Ignacym Rzeckim o Wokulskim.
– Podziwialiśmy znakomite wyczucie tekstu, umiejętność bawienia się nim oraz skupienia uwagi słuchacza przez naszą koleżankę i kolegę, a także wydobycie przez nich całej urody prozy Prusa wraz ze specyficznym, lekkim humorem pisarza! – dodaje Jolanta Jelonek.
Joanna Grzegorska oraz Piotre Przybyl, którzy zdobyli nagrodę publiczności.